Funkcje, tw. o faktoryzacji, produkt uogólniony, obrazy i przeciwobrazy, tw. Knastera-Tarskiego i lemat Banacha
Wprowadzenie
W poniższym wykładzie wprowadzamy formalnie pojęcie funkcji. Bardzo duży fragment współczesnej matematyki dotyczy właśnie badania własności funkcji. W teorii zbiorów funkcje są relacjami, które spełniają dodatkowy warunek jednoznaczności. Każda funkcja jest więc zbiorem par. W teorii zbiorów, której pojęciem pierwotnym jest należenie do zbioru, reprezentowanie funkcji za pomocą zbiorów jest pewną koniecznością. W praktyce jednak patrzymy na funkcje raczej jako na operacje, działające na elementach pewnych zbiorów. Często do opisu funkcji używamy wzorów, np. \( f(a)=a^2 \). Warto jednak podkreślić różnicę pomiędzy wzorem a funkcją. Przykładowy wzór może opisywać wiele funkcji, w zależności od tego, z jakiego zbioru elementy będziemy podstawiać w miejsce \( a \), a nawet od tego, jak będziemy rozumieć podnoszenie do kwadratu (np. przez \( a^2 \) oznaczaliśmy iloczyn kartezjański \( a\times a \), ale równocześnie dla liczby naturalnej \( n \) przez \( n^2 \) będziemy oznaczać jej kwadrat). W kolejnych wykładach przekonamy się również, że istnieją funkcje, których nie da się opisać żadnym wzorem.
Warto wspomnieć, że rozważa się również teorie, w których pierwotnymi pojęciami są właśnie funkcje i składanie funkcji. Okazuje się, że bardzo wiele twierdzeń klasycznej matematyki (opartej na teorii zbiorów) da się udowodnić na ich gruncie. Takiemu właśnie podejściu poświęcony jest wykład Teoria kategorii dla informatyków.
Funkcja jako relacja
Obrazy i przeciwobrazy
Iniekcja i suriekcja
Twierdzenie o faktoryzacji
Produkt uogólniony
Twierdzenie Knastra-Tarskiego
Lemat Banacha
Lemat Banacha
Twierdzenie Knastra-Tarskiego posłuży nam do udowodnienia lematu
Banacha, który z kolei wykorzystamy w wykładzie "Teoria mocy twierdzenie Cantora-Bernsteina, twierdzenie Cantora. Zbiory przeliczalne, zbiory mocy kontinuum" dotyczącym teorii mocy.
Twierdzenie 7.8.
Dla dowolnych zbiorów \( X,Y \) oraz funkcji \( f:X \rightarrow Y \) i \( g:Y \rightarrow X \) istnieją zbiory \( A_1,A_2 \subset X \) oraz \( B_1,B_2 \subset Y \) takie, że:
1. \( \{A_1,A_2\} \) jest podziałem zbioru \( X \),
2. \( \{B_1,B_2\} \) jest podziałem zbioru \( Y \),
3. \( \vec{f}(A_1)= B_1 \),
4. \( \vec{g}(B_2)= A_2 \).
Dowód
Rozważmy funkcję \( F:\mathcal{P}(X) \rightarrow \mathcal{P}(X) \) zdefiniowaną następująco. Dla dowolnego \( A\subset X \) niech
Pokażemy najpierw, że \( F \) jest monotoniczna. Weźmy dowolne zbiory \( C_1,C_2 \subset X \) takie, że \( C_1 \subset C_2 \). Wtedy
\( \vec{f}(C_1) \subset \vec{f}(C_2), \)
więc
\( Y \setminus \vec{f}(C_1) \supset Y\setminus \vec{f}(C_2) \)
\( \vec{g}( Y \setminus \vec{f}(C_1)) \supset \vec{g}(Y\setminus \vec{f}(C_2)) \)
\( X \setminus \vec{g}( Y \setminus \vec{f}(C_1)) \subset X \setminus \vec{g}(Y\setminus \vec{f}(C_2)), \)
a więc \( F(C_1) \subset F(C_2) \).
Skoro \( F \) jest monotoniczna, to na mocy twierdzenia 7.6 Knastra-Tarskiego posiada najmniejszy punkt stały. Oznaczmy go przez \( A_1 \). Zdefiniujemy teraz pozostałe zbiory z tezy twierdzenia. Niech:
\( A_2\stackrel{\textrm{def}}{\equiv} X \setminus A_1, \)
\( B_2 \stackrel{\textrm{def}}{\equiv} Y \setminus B_1. \)
Z definicji zbiorów \( A_1,A_2,B_1,B_2 \) natychmiast wynika, że zbiory \( \{A_1,A_2\} \) oraz \( \{B_1,B_2\} \) tworzą odpowiednio podziały zbiorów \( X \) i \( Y \). Również z definicji spełniony jest punkt trzeci tezy (czyli \( B_1 \stackrel{\textrm{def}}{\equiv} \vec{f}(A_1) \)). Pozostaje pokazać, że zachodzi punkt czwarty. Skoro \( A_1 \) jest punktem stałym funkcji \( F \), to