Dla dowodu wykazującego dobre zdefiniowanie operacji na liczbach całkowitych ustalmy dowolne pary \( \displaystyle (n,k),(p,q),(m,l),(r,s) \) spełniające \( \displaystyle (n,k)\approx (m,l) \) oraz \( \displaystyle (p,q)\approx (r,s) \).
Dla dowodu dobrego zdefiniowania elementów przeciwnych musimy wykazać, że \( \displaystyle -[(n,k)]_{\approx} = -[(m,l)]_{\approx} \), czyli że \( \displaystyle [(k,n)]_{\approx} =[(l,m)]_{\approx} \). Potrzebujemy \( \displaystyle (k,n)\approx(l,m) \), co jest równoważne stwierdzeniu, że \( \displaystyle k+m = n+l \), który to fakt jest oczywistą konsekwencją \( \displaystyle (n,k)\approx (m,l) \). Wykazaliśmy, że definicja elementu przeciwnego nie zależy od wyboru reprezentantów dla klas.
Analogiczny dowód przeprowadzamy dla dodawania. Musimy wykazać, że
\( \displaystyle [(n,k)]_{\approx}+[(p,q)]_{\approx} = [(m,l)]_{\approx} + [(r,s)]_{\approx} \). Równość ta jest prawdą wtedy i tylko wtedy, kiedy \( \displaystyle [(n+p,k+q)]_{\approx} =[(m+r,l+s)]_{\approx} \), czyli kiedy \( \displaystyle (n+p,k+q)\approx(m+r,l+s) \). Korzystając z definicji relacji \( \displaystyle \approx \), potrzebujemy \( \displaystyle (n+p)+(l+s) = (k+q)+(m+r) \). Z założeń wynika, że \( \displaystyle n+l=k+m \) oraz \( \displaystyle p+s = q+r \) - dodając te równości stronami i korzystając z łączności i przemienności dodawania w liczbach naturalnych, otrzymujemy żądany fakt.
Wykażemy, że mnożenie dwóch liczb całkowitych nie zależy od wyboru reprezentantów w klasach równoważności. Niewątpliwie, używając założeń i przemienności, łączności i definicji mnożenia, mamy:
\( \displaystyle (n+l+k+m)(q+r) = 2 (k+m)(q+r) = 2(q+r)(k+m) = (p+s+q+r)(k+m) \) i dalej, używając rozdzielności mnożenia:
\( \displaystyle n(q+r)+l(q+r)+k(q+r)+m(q+r) = p(k+m)+s(k+m)+q(k+m)+r(k+m). \)
Używamy raz jeszcze założeń i dostajemy:
\( \displaystyle n(p+s)+l(q+r)+k(q+r)+m(p+s) = p(k+m) + s(l+n) +q(l+n)+r(k+m) \) co, po wymnożeniu daje:
\( \displaystyle np + ns + lq + lr + kq + kr +mp + ms = pk + pm + sl +sn + ql +qn +rk+rm. \)
Stosujemy prawo skracania dla liczb naturalnych do \( \displaystyle ns + lq + kr +mp \) i dostajemy:
\( \displaystyle np+lr +kq + ms = pk + sl + qn + rm \)
co, używając przemienności mnożenia i przemienności i łączności dodawania, daje:
\( \displaystyle (np +kq, nq + kp)\approx (mr +ls, ms +lr). \)
Wywnioskowaliśmy, że \( \displaystyle [(n,k)]_{\approx}\cdot [(p,q)]_{\approx} = [(m,l)]_{\approx}\cdot [(r,s)]_{\approx} \), co oznacza, że definicja mnożenia nie zależy od wyboru reprezentantów dla klas.