Processing math: 100%

Egzamin 2010/2011

Zad. 1 (3 punkty)

Rozważamy modele dla PDL postaci skończonego łańcucha złożonego z dwóch programów atomowych: u i v. Między każdymi dwoma kolejnymi stanami przechodzi jeden i tylko jeden z tych programów. Zmienne zdaniowe są dwie: p prawdziwa tylko w pierwszym stanie łańcucha i k prawdziwa tylko w ostatnim stanie. Innych zmiennych zdaniowych nie ma.

Każdą taką strukturę można naturalnie uważać również za strukturę pierwszego rzędu, wówczas u i v są relacjami dwuargumentowymi a p i k relacjami jednoargumentowymi.

Udowodnić, że dla każdego zdania φ logiki MSO istnieje zdanie ϕ logiki PDL takie, że dla każdej struktury A jak powyżej, φ jest prawdziwe w stanie początkowym struktury A wtedy i tylko wtedy, gdy Aϕ.

Zad. 2 (3 punkty)

Algebrę relacyjną z liniowym porządkiem na danych można skonstruować na dwa sposoby. Załózmy, że jest relacją liniowego porządku na wszystkich elementach, które mogą się pojawić w krotkach, a w sygnaturze nie ma stałych.

Pierwszy sposób polega na tym, że do każdej bazy danych wprowadzamy dodatkową tabelę LEQ o dwóch kolumnach, która zawiera wszystkie krotki a,b dla a,b należacych do aktywnej dziedziny i takich, że ab. Wówczas zwykłe wyrażenia algebry relacyjnej mogą wykorzystać LEQ jak każdą inną tabelę. Jednak LEQ uważamy za część składni zapytań, a nie zwykłą tabelę w bazie.

Drugi sposób polega na tym, że nie zwiększamy liczby tabel, ale poszerzamy składnię i w warunku θ selekcji σθ(E) dopuszczamy także nierówności postaci ij dla i,j nie większych niż liczba kolumn w E. Semantyka jest oczywista, np. [[σij(E)]]={a[[E]]:aiaj}.

Pokazać, że zbiory zapytań wyrażalnych w obu formalizmach są takie same.

Zad. 3 (3 punkty)

Wykazać, że dla każdego ustalonego skończonego grafu G (ta litera to gotyckie G) i każdego ustalonego mN, następujący problem decyzyjny może zostać rozstrzygnięty przez deterministyczną maszynę Turinga, która obok taśmy z danymi tylko do odczytu ma taśmę roboczą o długości O(logn) (za n przyjmujemy długość danych wejściowych algorytmu):

Dany: kod skończonego grafu H (gotyckie H) w postaci macierzy incydencji podanej wierszami.
Pytanie: Czy gracz II ma strategię wygrywającą w grze Gm(G,H)?

Zad. 4 (3 punkty)

Czy następująca formuła logiki drugiego rzędu jest tautologią dla n>1:
E[(xE(x,x)xy(E(x,y)E(y,z))xyz((E(x,y)E(y,z))E(x,z))))x1xn 0i<jnE(xi,xj))] (y1yn1zn1i=1yi=z)

Zad. 5 (1.5 punkta)

Odpowiedz TAK lub NIE na wybrane trzy spośród poniższych pytań. Każda poprawna odpowiedź daje 0.5 punkta, każda niepoprawna 0.5 punkta. W razie udzielenia odpowiedzi na więcej pytań, do wyniku zaliczymy trzy najgorsze z nich. Odpowiedzi proszę pisać na tej kartce!

  • Czy teoria pierwszego rzędu ciała liczb zespolonych C=C,+,,0,1 jest rozstrzygalna?
  • Czy dla każdego zbioru zdań Γ istnieje minimalny ze względu na zawieranie podzbiór ΓΓ spełniający ΓΓ?
  • Czy problem SAT dla zdaniowej logiki trójwartościowej Bochvara jest NP-zupełny?
  • Czy formuła p(q¬p) jest tautologią zdaniowej logiki intuicjonistycznej?