Niech μ(r) i μ′(r) oznaczają wartość funkcji μ dla węzła r, odpowiednio, przed i po operacji splay. Dalej, niech v, w i u oznaczają węzły jak w definicji operacji splay. Rozważamy trzy przypadki, odpowiadające trzem podpunktom w tej definicji.
(1) Węzeł u nie istnieje, bo v jest synem korzenia w.
Do wykonania mamy tylko ROT1(v,w), a do zużycia 3(μ′(v)−μ(v))+1 jednostek kredytu. Mamy μ′(v)=μ(w) oraz μ′(w)≤μ′(v).
Na utrzymanie niezmiennika (***) potrzeba
μ′(v)+μ′(w)−μ(v)−μ(w)=μ′(w)−μ(v)≤μ′(v)−μ(v)≤3(μ′(v)−μ(v)
jednostek kredytu. Pozostałą 1 jednostkę przeznaczamy na opłacenie wykonania rotacji.
(2) Oba węzły v i w są lewymi synami (albo oba prawymi).
Wykonujemy ROT1(w,u), a następnie ROT1(v,w). Pokażemy, że do wykonania tych dwóch rotacji i utrzymania niezmiennika (***) wystarczy ≤3(μ′(v)−μ(v) jednostek kredytu (podobnie jak w przypadku (3)). Sumując to oszacowanie po wszystkich operacjach wykonywanych w ramach procedury splay, dostajemy sumę teleskopową jak w tezie lematu.
Mamy μ′(v)=μ(u). Na utrzymanie niezmiennika (***) potrzeba
Δμ=μ′(v)+μ′(w)+μ′(u)−μ(v)−μ(w)−μ(u)=μ′(w)+μ′(u)−μ(v)−μ(w)=(μ′(w)−μ(v))+(μ′(u)−μ(w))≤2(μ′(v)−μ(v))
jednostek kredytu, co pozostawia μ′(v)−μ(v) jednostek na opłacenie wykonania dwóch rotacji. Może się jednak zdarzyć, że μ′(v)=μ(v). Pokażemy, że wtedy Δμ<0, więc utrzymujemy niezmiennik (***), odbierając jednostkę kredytu na opłacenie rotacji.
Przypuśćmy przeciwnie, że μ′(v)=μ(v), ale μ′(v)+μ′(w)+μ′(u)≥μ(v)+μ(w)+μ(u). Mamy μ(u)=μ′(v)=μ(v), skąd μ(w)=μ(v)=μ(u), więc μ′(v)+μ′(w)+μ′(u)≥3μ(u)=3μ′(v), czyli μ′(w)+μ′(u)≥2μ′(v). Ponieważ μ′(w),μ′(u)≤μ′(v), to wnioskujemy, że również μ′(w)=μ′(v)=μ′(u). To jednak jest niemożliwe: niech bowiem a oznacza rozmiar poddrzewa o korzeniu v przed operacją, zaś b - rozmiar poddrzewa o korzeniu u po operacji. Mielibyśmy wówczas równość ⌊lga⌋=⌊lg(a+b+1)⌋=⌊lgb⌋. Załóżmy dla ustalenia uwagi, że a≤b; mamy ⌊lg(a+b+1)⌋≥⌊lg(2a)⌋=1+⌊lga⌋>⌊lga⌋, sprzeczność.
(3) Węzeł v jest lewym synem, a w prawym, albo odwrotnie. Dowód analogiczny jak w przypadku (2).