Kompilator ocamla możemy wywołać jako program o nazwie ocamlc lub ocamlopt.
Ocamlc generuje kod bytecode'u (pliki *.byte), który nie jest bezpośrednio wykonywany, ale interpretowany. Taki kod jest niezależny od maszyny, na której jest wykonywany, a więc jest przenośny. Jego interpretacją zajumuje się program ocamlrun, dla użytkownika nie jest to jednak widoczne. Po prostu uruchamiamy plik skompilowany.
Ocamlopt generuje kod dla konkretnej architektury i systemu (kod natywny, pliki *.native). Nie jest on przenośny, ale działa szybciej.
Obu kompilatorom przekazujemy podobne zestawy argumentów:
Przykład: ocamlc leftist.mli leftist.ml test.ml -o test
Kompilująć program w ten sposób, zawsze kompilujemy wszystkie pliki źródłowe. W przypadku bardzo małych projektów, może to być akceptowalne.
Jednak już w przypadku projektów średniej wielkości właściwe jest kompilowanie osobno wszystkich modułów (które tego wymagają) i łączenie ich kodu w jeden plik wykonywalny.
Skompilowane interfejsy modułów (pliki *.mli) to pliki o rozszerzeniu *.cmi.
Implementacje modułów skompilowane do kodu natywnego mają postać plików z rozszerzeniem *.o (standardowy format object-code) oraz *.cmx (pliki typowe dla Ocamla).
Implementacje modułów skompilowane do bytecode'u maję postać plików z rozszerzeniem *.cmo.
Chcąc skompilować tylko jeden plik, interfejsu lub implementacji modułu, wystarczy podać odpowiedniemu kompilatorowi opcję -c.
Typowym narzędziem uniksowym do kompilowania projektów jest program make wraz z plikiem Makefile opisującym
zależności między plikami. Jednak do kompilacji małych lub średnich projektów w Ocamlu lepiej użyć programu ocamlbuild.
Założenia: wszystkie potrzebne pliki źródłowe są w bieżącym katalogu.
Wystarczy wykonać ocamlbuild program.native lub ocamlbuild program.byte. Ocamlbuild sam zbada zależności między modułami i skompiluje dokładnie to co jest niezbędne. Wszystkie pliki generowane automatycznie będą umieszczone w katalogu _build,
a w bieżącym katalodu pojawi się dowiązanie do skompilowanego programu.
Więcej o programie ocamlbuild: https://ocaml.org/learn/tutorials/ocamlbuild/