Processing math: 92%

zadania_egz

  1. Niech A=ω{0},nwdA będzie algebrą, gdzie nwdΣF2, przy czym dla wszystkich m,nω

    nwdA(m,n)=najwi"ekszy wsp"olny dzielnik m i n.m i n.

    Napisać formułę φ(x) nad Σ definiującą własność ,,być liczbą pierwszą”, tj., taką, że dla wszystkich wartościowań v:Xω

    Xφ[v]  wtw  v(x) jest liczb"a pierwsz"a.v(x) jest liczbą pierwszą.

  2. Niech Y=ω,SY,βY,Y będzie strukturą nad sygnaturą Σ, która składa się z symboli SΣF1, βΣF3 oraz ≤∈ΣR2, przy czym dla każdych n,t,p,iω

    SY(n)=n+1 ⁢ S Y n = + n 1 βY(t,p,i)=β(t,p,i),β t p i ⁢ β Y t p i = ⁢ β t p i

    gdzie β to funkcja beta Gödla, znana z wykładu, zaś Y to zwykła nierówność.

    Napisać formułę φ(x,y,z) nad Σ definiującą dodawanie, tj., taką, że dla wszystkich wartościowań v:Xω

    Yφ[v]  wtw  v(x)+v(y)=v(z).

  3. Wykazać, że jeśli klasa A struktur pewnej ustalonej sygnatury Σ nie jest aksjomatyzowalna, to klasa Mod(Σ)A, złożona z wszystkich tych struktur sygnatury Σ, które nie należą do A, nie jest definiowalna.

    Podać taki przykład aksjomatyzowalnej klasy A nad sygnaturą Σ (którą też można sobie wybrać), że Mod(Σ)A nie jest aksjomatyzowalna.

  4. Przypuśćmy, że Δ jest zbiorem zdań nad sygnaturą Σ, który ma model nieskończony, oraz, że każde dwa przeliczalne modele Δ są izomorficzne (o takich Δ mówi się, że są 0-kategoryczne). Udowodnić, że dla każdego zdania φ nad Σ, albo Δφ albo Δ¬φ (innymi słowy, Δ jest zupełny).
  5. Równość s=t nazywamy normalną, gdy FV(s)=FV(t), tj., w s i t występują dokładnie te same zmienne.

    Przypuśćmy, że E jest zbiorem równości normalnych, oraz że Eeqs=t. Udowodnić, że s=t też jest równością normalną.

  6. Niech φ będzie zdaniem

    xy(y=f(g(x))(u(u=f(x)y=g(u))))

    oraz niech ψ będzie zdaniem

    x[f(g(f(x)))=g(f(f(x)))].

    Czy {ψ}φ?

  7. Udowodnić, że klasa wszystkich struktur A=A,EA nad sygnaturą składającą się z jednego dwuargumentowego symbolu relacyjnego E i takich, że EA jest relacją równoważności, która ma wyłącznie klasy abstrakcji parzystej mocy, nie jest definiowalna.
  8. Niech A będzie algebrą wolną ze zbiorem wolnych generatorów G, w pewnej klasie A. Udowodnić, że dla każdej relacji równoważności rG×G istnieje kongruencja ˉrA×A taka, że ˉr(G×G)=r. (Można to wyrazić stwierdzeniem, że r roszerza się do kongruencji w A.)

    Wykorzystując przestrzenie liniowe nad ciałem R jako przykład, udowodnić, że może istnieć wiele różnych kongruencji ˉr, rozszerzających daną relację równoważności r w G.

  9. Opisać wszystkie kongruencje algebry A={0,1,2,3},min gdzie \min,\max\in\Sigma^{F}_{2}, a \min^{\mathbb{A}},\max^{\mathbb{A}} są odpowiednio operacjami maksimum i minimum.
  10. Niech \mathbb{P}=\langle\mathcal{P}(\omega),\cap^{\mathbb{P}},\cup^{\mathbb{P}}\rangle będzie kratą podzbiorów \omega ze zwykłymi działaniami teoriomnogościowymi. Udowodnić, że \mathbb{P}\times\mathbb{P}\cong\mathbb{P}.