Processing math: 100%

Egzamin 2013/2014

Zadanie 1 (10 punktów) Dana jest struktura A={a,b},,a,b,ε słów nad alfabetem {a,b} z operacją konkatenacji oraz słowami jednoliterowymi a i b i słowem pustym jako stałymi. Udowodnij, że dla każdego regularnego języka L{a,b} istnieje formuła φ(x) logiki MSO z jedną zmienną wolną x taka, że L={w | (A,x:w)φ}.

Zadanie 2 (10 punktów)
Relacja EA×A ma własność Churcha-Rossera jeśli dla każdych a,b,c takich, że istnieją ścieżki od a do b i od a do c, istnieje d, osiągalne ścieżkami zarówno z b jak i z c. (Takie relacje są istotne w badaniach rachunku λ.)

Udowodnij, że nie istnieje zbiór zdań logiki pierwszego rzędu Δ taki, że A,EΔ wtedy i tylko wtedy, gdy relacja E ma własność Churcha-Rossera.

Zadanie 3 (10 punktów)
Słaba monadyczna logika drugiego rzędu (Weak Monadic Second Order Logic, w skrócie WMSO) ma tę samą składnię co logika MSO. Pod względem semantyki, kwantyfikatory po zbiorach/relacjach unarnych X i X znaczą odpowiednio dla każdego skończonego podzbioru uniwersum i istnieje skończony podzbiór uniwersum.

Udowodnić, że dla każdej formuły φ(x) logiki WMSO nad sygnaturą arytmetyki (czyli bez wolnych zmiennych drugiego rzędu) istnieje formuła ψ(x) logiki pierwszego rzędu nad sygnaturą arytmetyki taka, że Nx(φ(x)ψ(x)).

Zadanie 4 (10 punktów)
Jednostronna gra Ehrenfeuchta-Fra\"{\i}ss\'e o k rundach na strukturach A0 i A1 to zmodyfikowana gra standardowa, w której gracz I po wybraniu w pierwszej rundzie elementu struktury Ai musi już do końca wybierać elementy Ai, a gracz II odpowiada w standardowy sposób ciągle w A1i.

Podać przykład dwóch struktur A0 i A1 takich, że gracz II ma dla każdego k strategię wygrywającą w jednostronnej grze Ehrenfeuchta-Fra\"{\i}ss\'e o k rundach na strukturach A0 i A1, mimo tego, że dla pewnego m gracz I ma strategię wygrywającą w standardowej grze Ehrenfeuchta-Fra\"{\i}ss\'e o m rundach na strukturach A0 i A1.

Rozwiązania będą oceniane także przez pryzmat osiągniętej wartości m, maksimum można dostać tylko za m=2.

TEST

Za każdą trafną odpowiedź przyznajemy 2 punkty, za każdą nietrafną -2 punkty. Brak odpowiedzi to 0 punktów.

1. Niech φ będzie zdaniem logiki pierwszego rzędu i niech Spec(φ)={nN | istnieje model A mocy n taki, że Aφ}.
Czy rozstrzygalny jest następujący problem decyzyjny: Dane: zdanie φ logiki pierwszego rzędu; Pytanie: Czy Spec(φ)=?

2. Czy istnieje zbiór zdań logiki pierwszego rzędu nad skończoną sygnaturą, który ma skończone modele każdej mocy parzystej, ale nie ma modelu mocy c?

3. Niech φ będzie zdaniem logiki MSO nad sygnaturą modeli-słów i niech Spec0(φ)={nN | istnieje model-słowo A(w) mocy n taki, że A(w)φ}.

Czy rozstrzygalny jest następujący problem decyzyjny: Dane: zdanie φ logiki MSO nad sygnaturą modeli-słów; Pytanie: Czy Spec0(φ)=?

4. Czy Q,<R,<? (Porządek w obu strukturach jest naturalny.)

5. Czy gracz II ma strategię wygrywającą w standardowej grze Ehrenfeuchta-Fraisse o dwóch rundach na następujących dwóch grafach nieskierowanych o 4 wierzchołkach:

 * - *                     * - *   
 |   |                     | \ |
 * - *                     * - *