Zadanie 1 (10 punktów) Rozważamy klasę grafów, czyli symetrycznych struktur (skończonych lub nieskończonych) bez pętli nad sygnaturą złożoną z jednego dwuargumentowego symbolu relacyjnego E. Graf G=⟨V,E⟩ jest dwudzielny gdy istnieją niepuste rozłączne podzbiory A,B⊆V takie, że E⊆(A×B)∪(B×A).
Dla każdej z poniższych klas grafów
określ, czy jest ona
Zadanie 2 (10 punktów)
Relacja E⊆A×A ma \textit{własność Churcha-Rossera} jeśli dla każdych a,b,c takich, że istnieją ścieżki od a do b i od a do c, istnieje d, osiągalne ścieżkami zarówno z b jak i z c. (Takie relacje są istotne w badaniach rachunku λ.)
Udowodnij, że istnieje zdanie logiki MSO φ takie, że ⟨A,E⟩⊨φ wtedy i tylko wtedy, gdy relacja E ma własność Churcha-Rossera.
Zadanie 3 (10 punktów)
Dla przypomnienia, spektrum Spec(φ) zdania φ to zbiór {n∈N |istnieje model zdania φ mocy n}.
Niech z zdaniu φ występują wyłącznie jednoragumentowe symbole relacyjne. Udowodnij, że Spec(φ) jest albo skończony, albo jego dopełnienie jest skończone.
Zadanie 4 (10 punktów)
Udowodnić, że struktury ⟨Q×Z,≤⟩ i ⟨R×Z,≤⟩, uporządkowane leksykograficznie z użyciem naturalnych porządków na Z, Q i R, są elementarnie równoważne.
TEST
1.
Dana jest struktura A=⟨{a,b}∗,⋅,a,b,ε⟩ słów nad alafabetem {a,b} z operacją konkatenacji oraz słowami jednoliterowymi a i b i słowem pustym jako stałymi. Czy istnieje formuła φ(x) logiki pierwszego rzędu z jedną zmienną wolną x taka, że język {w | (A,x:w)⊨φ} nie jest regularny?
2. Logikę L nazywamy \textit{monotoniczną}, jeśli z tego, że Δ⊨φ oraz Γ⊇Δ wynika, że Γ⊨φ.
Dla logiki trójwartościowej Sobocińskiego określamy, że Δ⊨φ, gdy dla każdego wartościowania zmiennych zdaniowych wartościami ze zbioru {0,12,1}, jeśli wartości wszystkich zdań z Δ wynoszą 1, to także wartość φ wynosi 1.
Czy logika trójwartościowa Sobocińskiego jest monotoniczna?
3. Czy gracz II ma strategię wygrywającą w standardowej grze Ehrenfeuchta-Fraisse o 4 rundach na następujących dwóch grafach nieskierowanych o 10 wierzchołkach:
* * | | * - * - * * - * - * | * * * | | * - * - * * - * - * / \ | * * *
4. Czy sekwent {p,q→p,¬q}⊢{p,q} jest dowodliwy w systemie Gentzena dla logiki zdaniowej?
5. Czy sekwent ⊢(∀xP(x)→∃y∀zR(y,z))→∃x∀z(¬P(x)∨R(x,z)) jest dowodliwy w systemie Hilberta dla logiki pierwszego rzędu?