Zadanie 1 (10 punktów)
Słowo w∈{0,1}+ nazwiemy cyklicznym jeśli istnieje słowo v, takie że w=vnu, gdzie u jest prefiksem v i n≥2. Niech Σ={≤,X} i rozważmy zbiór modeli-słów nad Σ. Napisz zdanie φ pełnej logiki drugiego rzędu SO, które jest prawdziwe dokładnie w tych modelach-słowach które odpowiadają słowom cyklicznym.
Zadanie 2 (10 punktów)
Mówimy, że graf skończony G (gotyckie G) (nad sygnaturą złożoną z jednego dwuargumentowego symbolu relacyjnego E da się pokryć sumą rozłącznych krawędzi, gdy jest utworzony jako suma pewnej liczby rozłącznych wierzchołkowo krawędzi, z dodanymi w dowolny sposób dodatkowymi krawędziami pomiędzy już istniejącymi wierzchołkami.
Udowodnij, że nie istnieje zdanie ψ logiki pierwszego rzędu takie, że G⊨ψ wtedy i tylko wtedy gdy G da się pokryć sumą rozłącznych krawędzi.
Zadanie 3 (10 punktów)
Proszę napisać zdanie logiki pierwszego rzędu nad sygnaturą arytmetyki, które jest prawdziwe w standardowym modelu arytmetyki wtedy i tylko wtedy, gdy dla każdego dodatniego n∈N istnieje dodatnie rozwiązanie równania xn+yn+zn=tn złożone z liczb naturalnych.
Zadanie 4 (10 punktów)
Skonstruuj ciąg formuł (φn)n∈N klasycznej logiki zdaniowej, taki, że |φn|=O(n) i istnieje dokładnie n2 różnych wartościowań ϱ:FV(φn)→{0,1}, które spełniają φn.
TEST
1. Czy istnieje formuła MSO definiująca własność opisaną w Zadaniu 1?
2. Czy ⟨Q,+,∗⟩≡⟨R,+,∗⟩? (Działania algebraiczne w obu strukturach są naturalne, ≡ oznacza elementarną równoważność.)
3. Czy teoria pierwszego rzędu struktury ⟨N,≤⟩ (porządek jest naturalny) jest rozstrzygalna?
4. Założeniem w jednej z implikacji twierdzenia Codda jest to, że uniwersum struktury (nad skończoną sygnaturą) jest równe jej dziedzinie aktywnej. Czy ta własność da się sformalizować zdaniem logiki pierwszego rzędu?
5. Przypuśćmy, że ⊨φ→ψ, przy czym obie formuły logiki pierwszego rzędu nie zawierają kwantyfikatorów. Czy istnieje interpolant ξ spełniający ⊨φ→ξ i ⊨ξ→ψ, oraz FV(ξ)=FV(φ)∩ FV(ψ)?