Processing math: 98%

Egzamin poprawkowy 2015/2016

Egzamin poprawkowy z Logiki dla informatyków, 22/02/2016

Zadanie 1 (10 punktów)
Relacja EA×A ma własność silnej normalizacji jeśli dla każdego aA każda ścieżka zaczynająca się od a jest skończonej długości. (Takie relacje są istotne w badaniach systemów przepisywania termów i rachunku λ.)

Udowodnij, że nie istnieje zdanie logiki pierwszego rzędu φ takie, że A,Eφ wtedy i tylko wtedy, gdy relacja E ma własność silnej normalizacji.

Zadanie 2 (10 punktów)
Udowodnij, że istnieje zdanie logiki MSO φ takie, że A,Eφ wtedy i tylko wtedy, gdy relacja E ma własność silnej normalizacji (zdefiniowaną w Zadaniu 1).

Zadanie 3 (10 punktów)
Zadanie dotyczy klasycznej logiki zdaniowej. Wykaż, że istnieją interpolanty φn zawierające wyłącznie zmienne zdaniowe p1,,pn oraz długości O(n),, takie, że tautologiami są formuły
((p1z1)(¬z1p2z2)(¬z2p3z3)(¬zn2pn1zn1)(¬zn1pn))φn
oraz
φn[((p1x1)((x1p2)x2)((x2p3)x3)((xn1pn)xn))xn].

Zadanie 4 (10 punktów)
To zadanie dotyczy algebry relacji. Antyzłączenie (ang. antijoin) dwóch wyrażeń E i F o odpowiednio m i n kolumnach, oznaczane Ei=jF, ma następującą semantykę:

[[Ei=jF]]={a[[E]] | nie istnieje b[[F]] takie, że ai=bj}.

Napisz wyrażenie standardowej algebry relacji, które jest równoważne Ei=jF.

TEST

1.
Czy dla każdej klasy A skończonych grafów, która jest zamknięta na izomorfizmy, istnieje zbiór Δ uniwersalnych zdań logiki pierwszego rzędu taki, że dla każdego skończonego grafu A zachodzi równoważność: AA wtedy i tylko wtedy, gdy AΔ. Czy i jakie modele nieskończone ma Δ jest tu bez znaczenia.

Zdanie jest uniwersalne, gdy ma postać x1xnφ, gdzie φ nie zawiera kwantyfikatorów.

2.
Dla przypomnienia, spektrum Spec(φ) zdania φ to zbiór {nN |istnieje model zdania φ mocy n}. Wiadomo, że jeśli w zdaniu φ występują wyłącznie jednoragumentowe symbole relacyjne, to Spec(φ) jest albo skończony, albo jego dopełnienie jest skończone.

Czy istnieje zdanie φ, w którym występuje wyłącznie jeden jednoragumentowy symbol funkcyjny, oraz Spec(φ) nie jest ani skończony, ani jego dopełnienie nie jest skończone?

3.
Czy poniższa formuła poprawnie formalizuje własność: "istnieje dokładnie jeden element, który spełnia formułę φ(x)":
xy(z((z=xz=y)φ(z))x=y).

4.
Formuła Peirce'a ((pq)p)p nie jest twierdzeniem zdaniowej logiki intuicjonistycznej. Czy istnieje model Kripkego o jednym stanie, w którym ta formuła nie jest wymuszona?

5.
Czy istnieje formuła φ(n,m) w języku arytmetyki taka, która orzeka w standardowym modelu arytmetyki, że m-tą cyfrą rozwinięcia dziesiętnego liczby π=3.14 jest n. Na przykład miałyby zachodzić
(N,m:1,n:3)φ, (N,m:2,n:1)φ, (N,m:3,n:2).