Wiele z zadań odnosi się do nieskierowanego grafu
G o 24 wierzchołkach z jedną symetryczną relacją krawędzi
E, narysowanego na obrazku pod linkiem
http://smurf.mimuw.edu.pl/node/1861 (na egzaminie obrazek był wydrukowany).
Zadanie 1
Napisz formułę pierwszego rzędu φ(x,y) z dwoma zmiennymi wolnymi x,y taką, że (G,x:a,y:b)⊨φ wtedy i tylko wtedy, gdy a i b są przeciwległymi wierzchołkami jednego z oczek sześciokątnej siatki. Na przykład powinno to zachodzić dla x i y będacych dwoma kółkami, a nie powinno zachodzić dla żadnej z par zawierających gwiazdki.
Zadanie 2
Rozszerzamy sygnaturę grafów o dodatkowe symbole stałych ∘ i ⋆. Tworzymy dwie kopie G, oznaczone G1 i G2, w których interpretacjami nowych symboli stałych są: w G1 czarne kółko i czarna gwiazdka; w G2 białe kółko i biała gwiazdka, w tej właśnie kolejności.
Proszę wskazać strategię dla gracza I w grze Ehrenfeuchta-Fra\"{\i}ss\'e G2(G1,G2) oraz napisać zdanie o randze kwantyfikatorowej 2, rozróżniające te dwie struktury.
Zadanie 3
Pracujemy ze strukturami-słowami nad alfabetem {a,b}, tj. mamy ustaloną sygnaturę {≤,a(⋅),b(⋅)} i rozważamy jedynie skończone struktury, w których ≤ jest interpretowany jako liniowy porządek, a a(⋅) i b(⋅) jako dwa rozłączne podzbiory w sumie dające całe uniwersum.
Czy język zdefiniowany zdaniem pełnej logiki drugiego rzędu
∃R[∀x∀y(R(x,y)→(R(y,x)∧(a(x)↔b(y))))∧∀x∃!yR(x,y)]
jest definiowalny w logice MSO? (∃! oznacza ``istnieje dokładnie jeden'' i jest skrótem znanej formuły pierwszego rzędu.)
Zadanie 4
Mamy dany skończony skierowany graf H=({1,…,n},E). Zakładamy, że zawiera on dla każdego wierzchołka i krawędź (i,i)∈E. Zakodowujemy go jako zbiór ΔH formuł klasycznej logiki zdaniowej: dla każdego wierzchołka i∈{1,…,n} tworzymy zmienną zdaniową pi. Teraz kładziemy
ΔH={pi→pj | (i,j)∈E}.
Udowodnij, że ΔH∪{¬(pi↔pj)} jest spełnialne wtedy i tylko wtedy, gdy i i j nie należą do tej samej silnej składowej H.
TEST
1.
Używamy grafu G z zadania 1. Czy istnieje formuła pierwszego rzędu φ(x,y) z dwoma zmiennymi wolnymi, która w G definiuje porządek liniowy?
4.
Czy poniższy dowód jest poprawny?
Twierdzenie Klasa wszystkich relacji równoważności ∼, których wszystkie klasy abstrakcji są skończone, nie jest aksjomatyzowalna żadnym zbiorem zdań logiki pierwszego rzędu.
Dowód: Przypuśćmy wbrew tezie, że Δ jest taką aksjomatyzacją. Niech
ˉΔ=Δ∪{∃x1…∃xn⋀1≤i<j≤n(xi≠xj∧xi∼xj) | n∈N}.
Każdy skończony podzbiór ˉΔ jest spełnialny, bo zawarte w nim skończenie wiele ``dodanych'' zdań nie wymaga istnienia nieskończonych klas abstrakcji. Zatem z Twierdzenia o zwartości cały ˉΔ jest spełnialny. To prowadzi do sprzeczności, bo dołączone zdania wymagają istnienia nieskończonych klas abstrakcji, a Δ zabrania ich istnienia.
5.
Czy poniższy problem jest częściowo rozstrzygalny:\\
Dane: Formuła bezkwantyfikatorowa φ(x) z jedną zmienną wolną, logiki pierwszego rzędu nad sygnaturą +,∗,0,1
Pytanie: Czy istnieje a∈N takie, że (⟨N,+,∗,0,1⟩,x:a)⊨φ?