Zad. 1
Dla każdej z par struktur:
⟨N,≤⟩ i ⟨{m−1n | m,n∈N−{0}},≤⟩;
⟨N,+⟩ i ⟨Z,+⟩;
⟨N,≤⟩ i ⟨Z,≤⟩,
wskaż zdanie prawdziwe w jednej z nich a w drugiej nie.
Zad. 2
Napisać takie zdania φ i ψ, że:
- zdanie φ jest prawdziwe w modelu A=⟨Z,+,0⟩, ale nie w modelu B=⟨N,+,0⟩;
- zdanie ψ jest prawdziwe w modelu B=⟨Z,+,0⟩, ale nie w modelu C=⟨Q,+,0⟩.
Zad. 3
Wskazać formułę pierwszego rzędu:
- spełnialną w ciele liczb rzeczywistych ale nie w ciele liczb wymiernych;
- spełnialną w algebrze N z mnożeniem, ale nie w algebrze N z dodawaniem;
- spełnialną w ⟨{a,b}∗,⋅,ε⟩ ale nie w ⟨{a,b,c}∗,⋅,ε⟩.
Zad. 4
Podać przykład zdania φ (sygnatura też jest do wyboru) takiego, że Spec(φ)=Spec(¬φ).
Zad. 5
Podać przykład zdania φ (sygnatura też jest do wyboru) takiego, że Spec(φ)={n2 / n∈N}.
Zad. 6
Podać przykład zdania φ (sygnatura też jest do wyboru) takiego, że Spec(φ)={2∗n / n∈N}.
Zad. 7
Podać przykład zdania φ (sygnatura też jest do wyboru) takiego, że Spec(φ)={n / n∈N n jest liczbą złożoną}.
Zad. 8
Podać przykład zdania φ (sygnatura też jest do wyboru) takiego, że Spec(φ)={2n / n∈N}.
Zad. 9
Podać przykład zdania φ (sygnatura też jest do wyboru) takiego, że dla każdego naturalnego n, φ ma dokładnie n nieizomorficznych modeli mocy n.
Zad. 10
Podać przykład zdania φ (sygnatura też jest do wyboru) takiego, że dla każdego naturalnego n, φ ma dokładnie 2n nieizomorficznych modeli mocy n.
Zad. 11
Podać przykład zdania φ (sygnatura też jest do wyboru) takiego, że dla każdego naturalnego n, φ ma dokładnie n! nieizomorficznych modeli mocy n.
Zad. 12
Dla ustalonego k∈N, podać przykład zdania φ (sygnatura też jest do wyboru) takiego, że dla każdego naturalnego n, φ ma dokładnie {n \choose k} nieizomorficznych modeli mocy n.
Zad. 13
Dla ustalonego k\in\mathbb{N}, podać przykład zdania \varphi (sygnatura też jest do wyboru) takiego, że dla każdego naturalnego n, \varphi ma dokładnie n^{k} nieizomorficznych modeli mocy n.
Zad. 14
Znaleźć formułę \varphi(x,y) stwierdzającą w standardowym modelu arytmetyki, że x jest względnie pierwsze z y.
Zad. 15
Znaleźć formułę \varphi(x,y,z) stwierdzającą w standardowym modelu arytmetyki, że z jest największym wspólnym dzielnikiem x i y.
Zad. 16
Znaleźć formułę \varphi(x,y,z) stwierdzającą w standardowym modelu arytmetyki, że y jest największą liczbą, będącą potęgą liczby pierwszej, która dzieli x.
Zad. 17
Rozważamy skończone skierowane cykle \mathfrak{C} (ta litera to gotyckie C, w rozwiązaniu można pisać zwykłe C) nad sygnaturą składającą się z jednego dwuargumentowego symbolu relacyjnego E.
Udowodnić, że dla każdego naturalnego n istnieje formuła \varphi_n(x,y,z) logiki pierwszego rzędu, w której występują tylko trzy zmienne (które można rekwantyfikować tak często jak potrzeba), takie że dla każdego skończonego cyklu \mathfrak{C} zachodzi równoważność: \mathfrak{C},x:a,y:b,z:c\models\varphi_n(x,y,z) wtw \mathfrak{C} ma 3n krawędzi, a skierowane odległości z a do b, z b do c i z c do a wszystkie wynoszą po n.
Zad. 18
Rozważamy skończone drzewa binarne \mathfrak{T} (ta litera to gotyckie T, w rozwiązaniu można pisać zwykłe T) nad sygnaturą składającą się z dwóch dwuargumentowych symboli relacyjnych L i P, przy czym L(x,y) oznacza że y to lewy syn ojca x, podobnie dla P oznaczającego prawego syna. Każdy wiechołek może mieć 0, 1 lub 2 synów, zawsze najwyżej jednego lewego jednego prawego.
Udowodnić, że dla każdego naturalnego n istnieje zdanie \varphi _{n} logiki pierwszego rzędu, w którym występują tylko dwie zmienne (które można rekwantyfikować tak często jak potrzeba), takie że dla każdego skończonego drzewa binarnego \mathfrak{T} zachodzi równoważność: \mathfrak{T}\models\varphi _{n} wtw \mathfrak{T} jest pełnym drzewem binarnym o głębokości n.