Przedstawiamy poniżej dwa różne dowody.
Dowód 1
Pokażemy, że relacja jest zwrotna przechodnia i symetryczna.
- 1. Zwrotność. Dla dowolnego elementu x∈X oczywiście jest spełnione f(x)=f(x), a więc (x,x)∈∼f.
- 2. Symetryczność. Weźmy dowolne elementy x,y∈X takie, że (x,y)∈∼f. Wynika stąd, że f(x)=f(y), a więc również f(y)=f(x), co jest równoważne (y,x)∈∼f.
- 3. Przechodniość. Weźmy dowolne elementy x,y,z∈X takie, że (x,y),(y,z)∈∼f. Wtedy f(x)=f(y) i f(y)=f(z), a więc również f(x)=f(z), co oznacza, że (x,z)∈∼f.
Dowód 2
W Ćwiczeniu 3 pokazaliśmy, że →f−1(A∩B)=→f−1(A)∩→f−1(B). Wynika stąd, że przeciwobrazy rozłącznych zbiorów są rozłączne. Rozważmy rodzinę zbiorów Fdef≡{→f−1({y}):y∈→f(X)} tworzy podział zbioru X. Elementy tej rodziny są rozłączne, bo są przeciwobrazami rozłącznych zbiorów. Każdy element x∈X należy do →f−1({f(x)}), a więc należy do pewnego elementu tej rodziny. Wobec tego rodzina F jest podziałem zbioru X. Pokażemy teraz, że dowolne dwa elementy x1,x2∈X są w relacji ∼f wtedy i tylko wtedy, gdy należą do tego samego zbioru rodziny F.
Przypuśćmy, że f(x1)≠f(x2). Wtedy z definicji elementy te nie są w relacji ∼f. Z drugiej strony x1∈→f−1({f(x1)} oraz x2∈→f−1({f(x2)}. Skoro f(x1)≠f(x2), to zbiory {f(x1)},{f(x2)} są rozłączne, a więc ich przeciwobrazy również. Otrzymujemy stąd, że elementy x1,x2 należą do różnych zbiorów rodziny F.
Przypuśćmy, że f(x1)=f(x2), oznaczmy tę wartość przez y. Wtedy z definicji (x1,x2)∈∼f. Z drugiej strony x1∈→f−1({f(x1)}=→f−1({y})=→f−1({f(x2)})∋x2, a więc elementy x1,x2 należą do tego samego zbioru rodziny F.
Wynika stąd, że relacja ∼f jest dokładnie relacją wyznaczoną przez rodzinę zbiorów F. Skoro rodzina ta jest podziałem zbioru X, to relacja ∼f jest relacją równoważności.