Processing math: 100%

Twierdzenie o faktoryzacji

Twierdzenie o faktoryzacji



W tym rozdziale udowodnimy ważne twierdzenie dobrze ilustrujące rolę, którą spełniają iniekcje i suriekcje wśród wszystkich funkcji.

Twierdzenie 5.1.

Dla każdej funkcji f:XY istnieje zbiór Z oraz funkcje g:XZ,h:ZY takie, że f=hg, g jest suriekcją i h jest iniekcją.

Dowód

Niech Z będzie zbiorem klas abstrakcji relacji f. Wtedy definujemy g jako funkcję, która każdemu elementowi zbioru x przypisuje jego klasę abstrakcji względem relacji f, czyli

g={(x,k)X×P(X):xXk=[x]f}.

Zauważmy, że tak zdefiniowana funkcja g jest suriekcją na zbiór Z, gdyż klasy abstrakcji nie mogą być puste. Funkcję h defniujemy jako funkcję przypisującą klasom abstrakcji relacji f wartość funkcji na dowolnym elemencie tej klasy, czyli

h={(k,y)P(X)×Y:xXk=[x]ff(x)=y}.

Zauważmy, że h rzeczywiście jest funkcją, gdyż, zgodnie z definicją relacji f, funkcja f przypisuje wszystkim elementom danej klasy te same wartości.

Pokażemy teraz, że h jest iniekcją. Weźmy dowolne dwie klasy k1,k2Z i przypuśćmy, że h(k1)=h(k2). Niech x1,x2X będą takimi elementami, że [x1]f=k1 oraz [x2]f=k2. Zgodnie z definicją h mamy h(k1)=f(x1) oraz h(k2)=f(x2). Założyliśmy, że h(k1)=h(k2), więc również f(x1)=f(x2). Wynika stąd, że x1fx2, a więc [x1]f=[x2]f, co oznacza dokładnie, że k1=k2. Pokazaliśmy więc, że h jest iniekcją.

Pozostaje pokazać, że f=hg. Dla dowolnego elementu xX mamy

g(x)=[x]f

oraz

h([x]f)=f(x).

Wobec czego otrzymujemy h(g(x))=f(x).

Skoro własność ta zachodzi dla każdego xX, otrzymujemy f=hg.

Ćwiczenie 5.1

Dla poniższych funkcji podaj przykład funkcji g,h oraz zbioru Z z twierdzenia 5.1 o faktoryzacji (patrz twierdzenie 5.1.)

1. Niech K będzie zbiorem okręgów na płaszczyźnie, funkcja f:KR niech przypisuje okręgom długości ich średnic,

2. f:N2R w taki sposób, że f(x,y)=xy.