Processing math: 9%

Granica funkcji

Granica funkcji


W tym wykładzie będziemy rozważać funkcje prowadzące z R w R. Zdefiniujemy pojęcie granicy funkcji w punkcie. Ponieważ o granicy funkcji w punkcie można mówić tylko w punktach skupienia dziedziny (punkt ten nie musi należeć do dziedziny), wykażemy teraz twierdzenie, które podaje warunek równoważny definicji 3.11. Przypomnijmy, że w R z metryką euklidesową, kula K(x0,r) jest przedziałem (x0r,x0+r).

Twierdzenie 8.1.

Niech AR,x0R.
Punkt x0 jest punktem skupienia zbioru A wtedy i tylko wtedy, gdy istnieje ciąg {xn}A{x0} taki, że

lim

Dowód 8.1. [nadobowiązkowy]

" \displaystyle\Longrightarrow "

Niech x_0 będzie punktem skupienia zbioru A . Dla dowolnego n\in\mathbb{N} rozważmy kulę \displaystyle \bigg(x_0-\frac{1}{n},x_0+\frac{1}{n}\bigg). Z definicji punktu skupienia wiemy, że istnieje punkt \displaystyle x_n\in A\cap \bigg(x_0-\frac{1}{n},x_0+\frac{1}{n}\bigg)\setminus\{x_0\} dla n\in\mathbb{N}. W ten sposób zdefiniowaliśmy ciąg \displaystyle\{x_n\}\subseteq A. Zauważmy, że \displaystyle\lim\limits_{n \to +\infty} x_n=x_0.

" \displaystyle\Longleftarrow "

Przypuśćmy, że \displaystyle\{x_n\}\subseteq A\setminus\{x_0\} jest ciągiem takim, że \displaystyle\lim\limits_{n \to +\infty} x_n=x_0. Należy pokazać, że x_0 jest punktem skupienia zbioru A. W tym celu weźmy dowolną kulę \displaystyle (x_0-r,x_0+r)\subseteq A. Z definicji granicy ciągu wiemy, że w tej kuli leżą wszystkie wyrazy ciągu począwszy od pewnego miejsca, czyli

\exists N\in\mathbb{N}\ \forall n\ge N:\ x_n\in (x_0-r,x_0+r).

To oznacza, że w dowolnej kuli o środku w x_0 są wyrazy ciągu \displaystyle\{x_n\} (czyli elementy zbioru A\setminus\{x_0\} ), czyli x_0 jest punktem skupienia zbioru A.

Wprowadzimy teraz pojęcie granicy funkcji f\colon\mathbb{R}\longrightarrow\mathbb{R} w punkcie x_0\in \mathbb{R}. Można to zrobić na dwa równoważne sposoby.

rycina

Augustin Louis Cauchy (1789-1857)

Definicja 8.2. [Cauchy'ego granicy funkcji w punkcie]

Niech A będzie podzbiorem \displaystyle\mathbb{R}. Niech \displaystyle f\colon A\longrightarrow \mathbb{R} będzie funkcją oraz niech x_0\in \mathbb{R} będzie punktem skupienia zbioru A.
Mówimy, że funkcja f ma granicę (właściwą) g\in \mathbb{R} w punkcie x_0, jeśli

\forall \varepsilon>0\ \ \exists \delta>0\ \ \forall x\in A\setminus\{x_0\}:\

\bigg[ |x_0-x| < \delta \ \Longrightarrow\ |f(x)-g| < \varepsilon\bigg].

Piszemy wówczas

\lim_{x \to x_0}f(x) \ =\ g \quad\textrm{lub}\quad f(x) \longrightarrow [x \to x_0]{} g.

Definicja 8.3. [Heinego granicy funkcji w punkcie]

Niech A będzie podzbiorem \displaystyle\mathbb{R}. Niech \displaystyle f\colon A\longrightarrow \mathbb{R} będzie funkcją oraz niech x_0\in \mathbb{R} będzie punktem skupienia zbioru A.
Mówimy, że funkcja f ma granicę (właściwą) g\in \mathbb{R} w punkcie x_0\in \mathbb{R}, jeśli

\forall \{x_n\}\subseteq A\setminus\{x_0\}:\ \ \bigg[\lim\limits_{n \to +\infty} x_n=x_0 \ \Longrightarrow\ \lim\limits_{n \to +\infty} f(x_n)=g\bigg].

Piszemy wówczas

\lim_{x \to x_0}f(x) \ =\ g \quad\textrm{lub}\quad f(x)\x rightarrow [x \to x_0]{} g.

wykresy

Wykażemy teraz, że dwie powyższe definicje są równoważne.

Definicje Cauchy'ego i Heinego granicy funkcji w punkcie są równoważne.

Dowód 8.4. [nadobowiązkowy]

Niech A będzie podzbiorem \displaystyle\mathbb{R}. Niech \displaystyle f\colon A\longrightarrow \mathbb{R} będzie funkcją oraz niech x_0\in \mathbb{R} będzie punktem skupienia zbioru A.

(1) Załóżmy, że funkcja f ma granicę g\in \mathbb{R} w punkcie x_0 w sensie definicji Cauchy'ego. Pokażemy, że g jest także granicą funkcji f w punkcie x_0 w sensie definicji Heinego. W tym celu niech \displaystyle\{x_n\}\subseteq A\setminus\{x_0\} będzie ciągiem takim, że \displaystyle\lim\limits_{n \to +\infty} x_n=x_0. Należy pokazać, że \displaystyle\lim\limits_{n \to +\infty} f(x_n)=g.
Ustalmy dowolne \displaystyle\varepsilon>0. Z definicji Cauchy'ego granicy funkcji w punkcie wiemy, że

\exists \delta>0\ \forall x\in A\cap \big((x_0-\delta,x_0+\delta)\setminus\{x_0\}\big):\ f(x)\in (g-\varepsilon,g+\varepsilon).

Ponieważ \displaystyle\lim\limits_{n \to +\infty} x_n=x_0, więc z definicji granicy, od pewnego miejsca wszystkie wyrazy ciągu \displaystyle\{x_n\} są w kuli \displaystyle (x_0-\delta,x_0+\delta), czyli

\exists N\in\mathbb{N}\ \forall n\ge N:\ |x_n-x_0| < \delta. Zatem z definicji Cauchy'ego wynika, że

\forall n\ge N:\ |f(x_n)-g| < \varepsilon. To oznacza, że \displaystyle\lim\limits_{n \to +\infty} f(x_n)=g, czyli funkcja f ma granicę g w punkcie x_0 w sensie definicji Heinego.

(2) Załóżmy, że funkcja f ma granicę g\in \mathbb{R} w punkcie x_0 w sensie definicji Heinego. Pokażemy, że g jest także granicą funkcji f w punkcie x_0 w sensie definicji Cauchy'ego. Dla dowodu niewprost przypuśćmy, że granica w sensie Cauchy'ego nie istnieje, to znaczy

\exists \varepsilon>0\ \forall \delta>0\ \exists x\in A:\ 0 < |x_0-x| < \delta\    oraz    |f(x)-g|\ge\varepsilon, w szczególności biorąc \displaystyle\delta=\frac{1}{n}, dla powyższego \displaystyle\varepsilon>0, mamy

\forall n\in\mathbb{N}\ \exists x_n\in A:\ 0 < |x_0-x_n| < \frac{1}{n}\    oraz    | |f(x_n)-g|\ge\varepsilon, Łatwo zauważyć, że dla skonstruowanego ciągu \displaystyle\{x_n\} mamy \displaystyle\lim\limits_{n \to +\infty} x_n=x_0 oraz nie jest prawdą, że \displaystyle\lim\limits_{n \to +\infty} f(x_n)=g, co jest sprzeczne z faktem, że g jest granicą funkcji f w punkcie x_0 w sensie definicji Heinego.