Processing math: 100%

Egzamin poprawkowy z Logiki dla Informatyków, 2010

Zad. 1 (3 punkty)

Rozważamy skończone grafy G (ta litera to gotyckie G, w rozwiązaniu można pisać zwykłe G) nad sygnaturą składającą się z jednego dwuargumentowego symbolu relacyjnego E.

Napisać zdanie φ logiki egzystencjalnej drugiego rzędu (tzn. postaci R1Rkψ(R1,,Rk), w którym ψ jest zdaniem pierwszego rzędu) takie, że dla każdego skończonego grafu G zachodzi równoważność: Gφ wtw G ma cykl Eulera.

Zad. 2 (3 punkty)

Pokazać, że żadne zdanie φ logiki pierwszego rzędu nie ma tej własności, że dla każdego skończonego grafu G zachodzi równoważność: Gφ wtw G ma cykl Eulera.

Zad. 3 (3 punkty)

Niech wyrażenie E algebry relacyjnej ma taką właściwość, że żadne podwyrażenie E nie ma więcej niż k kolumn. Pokazać, że istnieje algorytm obliczający wartość [[E]] w bazie strukturze A, który działa w czasie O(nklogn), gdzie n to liczność dziedziny aktywnej A.

Przy projektowaniu algorytmu należy założyć, że dziedzina aktywna składa się z liczb całkowitych typu integer, a do dyspozycji są jednowymiarowe tablice indeksowane nieujemnymi liczbami całkowitymi i zawierające takież liczby. Dostęp do komórki tablicy jest wykonywany w czasie jednostkowym, podobnie jak operacje arytmetyczne i porównania na liczbach całkowitych. Relacje z A są przekazywane do algorytmu właśnie w takich tablicach: relacja o l kolumnach jest reprezentowana przez l tablic, a dane zajmują początkowe indeksy.

Zad. 4 (3 punkty)

Czy następująca formuła logiki drugiego rzędu jest tautologią dla n>1:
E[(xE(x,x)xy(E(x,y)E(y,z))xyz((E(x,y)E(y,z))E(x,z))))x1xn 0i<jnE(xi,xj))] (y1yn1zn1i=1yi=z)

Zad. 5 (1.5 punkta)

Odpowiedz TAK lub NIE na wybrane trzy spośród poniższych pytań. Każda poprawna odpowiedź daje 0.5 punkta, każda niepoprawna 0.5 punkta. W razie udzielenia odpowiedzi na więcej pytań, do wyniku zaliczymy trzy najgorsze z nich. Odpowiedzi proszę pisać na tej kartce!

  • Czy teoria pierwszego rzędu ciała liczb zespolonych C=C,+,,0,1 jest rozstrzygalna?
  • Czy dla każdego zbioru zdań Γ istnieje minimalny ze względu na zawieranie podzbiór ΓΓ spełniający ΓΓ?
  • Czy problem SAT dla zdaniowej logiki trójwartościowej Bochvara jest NP-zupełny?
  • Czy formuła p(q¬p) jest tautologią zdaniowej logiki intuicjonistycznej?