Processing math: 100%

Egzamin poprawkowy z Logiki dla Informatyków, 2010 popr

Zad. 1 (3 punkty)

Rozważamy skończone grafy G (ta litera to gotyckie G, w rozwiązaniu można pisać zwykłe G) nad sygnaturą składającą się z jednego dwuargumentowego symbolu relacyjnego E.

Napisać zdanie φ logiki drugiego rzędu postaci R1Rkψ(R1,,Rk), w którym ψ jest zdaniem pierwszego rzędu takie, że dla każdego skończonego grafu G zachodzi równoważność: Gφ wtw G ma cykl Eulera.

Zad. 2 (3 punkty)

Pokazać, że nie istnieje zdanie φ logiki pierwszego rzędu o tej własności, że dla każdego skończonego grafu G zachodzi równoważność: Gφ wtw G ma cykl Eulera.

Zad. 3 (3 punkty)

Niech kN będzie stałą. Wykazać, że jeśli E jest wyrażeniem algebry relacyjnej i maksymalna liczba kolumn w podwyrażeniach E wynosi k, to istnieje algorytm obliczający wartość [[E]] w każdej strukturze A i działający w czasie O(nklogn), gdzie n to liczność dziedziny aktywnej A.

Przy projektowaniu algorytmu należy założyć, że dziedzina aktywna składa się z liczb całkowitych typu integer, a do dyspozycji są jednowymiarowe tablice indeksowane nieujemnymi liczbami całkowitymi i zawierające takież liczby. Dostęp do komórki tablicy jest wykonywany w czasie jednostkowym, podobnie jak operacje arytmetyczne i porównania na liczbach całkowitych. Relacje z A są przekazywane do algorytmu właśnie w takich tablicach: relacja o l kolumnach jest reprezentowana przez l tablic, a dane zajmują początkowe indeksy. Wynik obliczenia zwraca się analogicznie.

Zad. 4 (3 punkty)

Rozważamy skończone drzewa binarne T (ta litera to gotyckie T, w rozwiązaniu można pisać zwykłe T) nad sygnaturą składającą się z dwóch dwuargumentowych symboli relacyjnych L i P, przy czym L(x,y) oznacza że y to lewy syn ojca x, podobnie dla P oznaczającego prawego syna. Każdy wiechołek może mieć 0, 1 lub 2 synów, zawsze najwyżej jednego lewego jednego prawego.

Udowodnić, że dla każdego naturalnego n istnieje zdanie φn logiki pierwszego rzędu, w którym występują tylko dwie zmienne (które można rekwantyfikować tak często jak potrzeba), takie że dla każdego skończonego drzewa binarnego T zachodzi równoważność: Tφn wtw T jest pełnym drzewem binarnym o głębokości n.

Zad. 5 (3 punkty)

Sygnatura składa się z dwuargumentowego symbolu funkcyjnego , jednoargumentowego symbolu funkcyjnego inv i symbolu stałej id. Model F (ta litera to gotyckie F, w rozwiązaniu można pisać zwykłe F) nad tą sygnaturą nazywamy grupą bijekcji, gdy jego uniwersum stanowi zbiór wszystkich bijekcji f:AA dla pewnego zbioru A, a operacje mają następujące interpretacje: F to operacja składania funkcji, invF to operacja brania funkcji odwrotnej, a idF to fukcja indentycznościowa z A w A.

Udowodnić, że nie istnieje zbiór Γ zdań logiki pierwszego rzędu taki, że BΓ wtedy i tylko wtedy, gdy B jest izomorficzny do pewnej grupy bijekcji.