Processing math: 54%

Twierdzenie Darboux

Twierdzenie Darboux


Wykażemy teraz użyteczny lemat mówiący, że jeśli funkcja ciągła jest dodatnia w pewnym punkcie, to jest także dodatnia w pewnym otoczeniu tego punktu.

Lemat 8.28.

Jeśli AR,x0A oraz funkcja f:AR jest ciągła w punkcie x0, to:
(1) jeśli f(x0)>0, to

δ>0 x(x0δ,x0+δ): f(x)>0 (2) jeśli f(x0)<0, to

δ>0 x(x0δ,x0+δ): f(x)<0.

Dowód 8.28.

(1) Załóżmy, że funkcja f jest ciągła w punkcie x0A oraz f(x0)>0. Niech ε:=f(x0)2. Korzystając z definicji Cauchy'ego granicy funkcji w punkcie mamy, że

δ>0: x(x0δ,x0+δ):

f(x)(f(x0)f(x0)2,f(x0)+f(x0)2) = (f(x0)2,3f(x0)2).

Zatem f(x)>0 dla x(x0δ,x0+δ).

(2) Dowód jest analogiczny.

Kolejne twierdzenie to tak zwana własność Darboux dla funkcji ciągłych. Mówi ono, że funkcja ciągła na przedziale [a,b] i taka, że f(a)<0 i f(b)>0 posiada pierwiastek w przedziale (a,b). Na tej własności opiera się, stosowana w metodach numerycznych, metoda bisekcji poszukiwania miejsc zerowych funkcji.

wykresy

Twierdzenie 8.29. [Darboux]

Jeśli a<b,f:[a,b]R jest funkcją ciągłą, f(a)f(b)<0, to

c(a,b):  f(c)=0.

Dowód 8.29.

[Szkic] Z warunku f(a)f(b)<0 wynika, że funkcja f przyjmuje na końcach wartości różnych znaków, tzn f(a)<0<f(b) lub f(b)<0<f(a). Niech na przykład f(a)<0<f(b). Niech c:=sup Zauważmy, że gdyby f(c) < 0 to istniałoby pewne \displaystyle\delta >0, takie, że dla wszystkich x\in (c-\delta, c+\delta) mielibyśmy f(x) < 0 (co wynika z lematu 8.28.). A zatem c nie byłoby supremum \displaystyle\{x\in[a,b] | f(x) < 0\}, bo do tego zbioru należałby punkt c+\frac{\delta}{2}>c. Analogicznie, gdyby f(c)>0 to także dla x w pewnym przedziale \displaystyle (c-\delta', c+\delta') mielibyśmy f(x)>0, a zatem c nie byłoby supremum \displaystyle\{x\in[a,b] | f(x) < 0\}, bo na przykład punkt c-\frac{\delta'}{2} < c byłby mniejszym od c ograniczeniem górnym tego zbioru. A zatem jedyna możliwość to f(c)=0.

Wniosek 8.30

Jeśli a < b,\displaystyle f\colon [a,b]\longrightarrow\mathbb{R} jest funkcją ciągłą, f(a) < f(b) (odpowiednio f(a)>f(b) ), to

\forall w\in\big(f(a),f(b)\big)\ \ \exists c\in(a,b):\ \ f(c)=w

odpowiednio \forall w\in\big(f(b),f(a)\big)\ \ \exists c\in(a,b):\ \ f(c)=w).

Powyższe wyrażenia nazywamy własnością Darboux funkcji f.