Processing math: 9%

Twierdzenie Rolle'a. Punkty krytyczne

Twierdzenie Rolle'a. Punkty krytyczne


Niech XR będzie niepustym podzbiorem zbioru liczb rzeczywistych i niech f:XR. Oznaczmy przez d(x,y):=|xy| odległość punktów x,yX.

Definicja 9.22.

Mówimy, że funkcja f:XR osiąga maksimum lokalne (odpowiednio: minimum lokalne) w punkcie x0X, jeśli istnieje pewne otoczenie punktu x0, w którym wartości funkcji f są nie większe (odpowiednio: nie mniejsze) od wartości funkcji f w punkcie x0, to znaczy

δ>0:xX:d(x,x0)<δf(x)f(x0),

odpowiednio:

δ>0:xX:d(x,x0)<δf(x)f(x0).

Jeśli ponadto w pewnym sąsiedztwie punktu x0 funkcja przyjmuje wartości mniejsze (odpowiednio: większe) od wartości funkcji f(x0) w punkcie x0, co zapisujemy:

δ>0:xX:0<d(x,x0)<δf(x)<f(x0),

odpowiednio:

δ>0:xX:0<d(x,x0)<δf(x)>f(x0),

to mówimy, że funkcja f osiąga silne (ścisłe) maksimum lokalne (odpowiednio: silne (ścisłe) minimum lokalne) w punkcie x0. Jeśli f(x0)=sup (odpowiednio: \displaystyle f(x_0)=\inf f(X) ) - to znaczy: jeśli w punkcie \displaystyle x_0 funkcja \displaystyle f osiąga kres górny wartości (odpowiednio: kres dolny wartości) w zbiorze \displaystyle X , to mówimy, że funkcja \displaystyle f osiąga w punkcie \displaystyle x_0 maksimum globalne (odpowiednio: minimum globalne). Minima i maksima lokalne (odpowiednio: minima i maksima globalne) nazywamy też krótko ekstremami lokalnymi (odpowiednio: ekstremami globalnymi) funkcji.

Przykład 9.23.

Funkcja \displaystyle f(x)=x^2 zawężona do przedziału \displaystyle -1\leq x\leq 2 osiąga minimum lokalne w punkcie \displaystyle x=0 równe \displaystyle f(0)=0 . Funkcja ta osiąga dwa maksima lokalne w punktach \displaystyle x=-1 oraz \displaystyle x=2 równe odpowiednio: \displaystyle f(-1)=1 oraz \displaystyle f(2)=4 . Kresem górnym wartości funkcji \displaystyle f w przedziale \displaystyle [-1,2] jest liczba 4, stąd w punkcie \displaystyle x=2 funkcja \displaystyle f osiąga maksimum globalne. Kresem dolnym wartości funkcji \displaystyle f jest liczba zero, stąd w \displaystyle x=0 funkcja osiąga minimum globalne.

Z kolei \displaystyle f(x)=x^2 zawężona do przedziału lewostronnie otwartego \displaystyle -1 < x\leq 2 osiąga minimum globalne w punkcie \displaystyle x=0 , a w punkcie \displaystyle x=2 osiąga maksimum globalne. Nie osiąga ekstremum w punkcie \displaystyle x=-1 , gdyż nie jest określona w tym punkcie.

Zawężenie funkcji \displaystyle f(x)=x^2 do przedziału obustronnie otwartego \displaystyle -1 < x < 2 osiąga minimum globalne w punkcie \displaystyle x=0 i jest to jedyne ekstremum tej funkcji. W przedziale \displaystyle (-1,2) nie osiąga bowiem maksimum. Kres górny zbioru wartości funkcji \displaystyle f w przedziale \displaystyle (-1,2) wynosi \displaystyle 4 , kres ten nie jest realizowany przez żadną wartość funkcji, to znaczy nie istnieje argument \displaystyle x\in (-1,2) taki, że \displaystyle f(x)=\sup\{f(t), -1 < t < 2\} .

Wykażemy teraz twierdzenie stanowiące warunek konieczny istnienia ekstremum funkcji w punkcie, w którym jest ona różniczkowalna.

Niech \displaystyle f:\mathbb{R}\mapsto\mathbb{R} będzie funkcją określoną w pewnym otoczeniu punktu \displaystyle x_0\in \mathbb{R} .

Twierdzenie 9.24.

Jeśli funkcja \displaystyle f:(a,b)\mapsto\mathbb{R} osiąga ekstremum w punkcie \displaystyle x_0\in (a,b) i jest różniczkowalna w punkcie \displaystyle x_0 , to pochodna \displaystyle f'(x_0)=0 .

Dowód 9.24.

Załóżmy, że w punkcie \displaystyle x_0 funkcja osiąga maksimum lokalne. Wobec tego istnieje liczba \displaystyle \delta >0 taka, że dla \displaystyle x\in (x_0-\delta, x_0) mamy

\displaystyle \frac{f(x_0)-f(x)}{x_0-x}\geq 0,

natomiast dla \displaystyle x\in (x_0, x_0+\delta) mamy

\displaystyle \frac{f(x_0)-f(x)}{x_0-x}\leq 0.

Wobec istnienia pochodnej \displaystyle f'(x_0) , istnieją granice powyższych ilorazów różnicowych
\displaystyle \lim_{x\to x_0 -}\frac{f(x_0)-f(x)}{x_0-x}\geq 0 oraz \displaystyle \lim_{x\to x_0 +}\frac{f(x_0)-f(x)}{x_0-x}\leq 0

i muszą być równe. Stąd \displaystyle f'(x_0)=0 . W przypadku, gdy w punkcie \displaystyle x_0 funkcja osiąga minimum, rozumowanie przebiega podobnie.

Zwróćmy uwagę, że w twierdzeniu nie zakładaliśmy ciągłości funkcji \displaystyle f w otoczeniu punktu \displaystyle x_0 . Pamiętamy, że z faktu istnienia pochodnej \displaystyle f'(x_0) wynika ciągłość funkcji \displaystyle f w punkcie \displaystyle x_0 .

Twierdzenie 9.25. [twierdzenie Rolle'a]

Niech \displaystyle f:[a,b]\mapsto \mathbb{R} będzie funkcją ciągłą w przedziale domkniętym \displaystyle [a,b] i różniczkowalną wewnątrz tego przedziału. Jeśli na końcach przedziału funkcja \displaystyle f przyjmuje równe wartości \displaystyle f(a)=f(b) , to istnieje punkt \displaystyle \xi\in(a,b) , w którym zeruje się pochodna funkcji \displaystyle f'(\xi)=0 .

Dowód 9.25.

Jeśli funkcja \displaystyle f jest stała, to w każdym punkcie \displaystyle \xi\in (a,b) mamy \displaystyle f'(\xi)=0 . Jeśli natomiast \displaystyle f nie jest stała, to z twierdzenia Weierstrassa o osiąganiu kresów przez funkcję ciągłą na zbiorze zwartym wynika, że w pewnym punkcie \displaystyle \xi\in (a,b) funkcja \displaystyle f osiąga kres górny lub kres dolny. Na podstawie poprzedniego twierdzenia pochodna w tym punkcie zeruje się, tj. \displaystyle f'(\xi)=0 .

Twierdzenie Rolle'a (zgodnie z interpretacją geometryczną pochodnej) orzeka, że jeśli funkcja różniczkowalna w przedziale \displaystyle (a,b) przyjmuje na końcach przedziału \displaystyle [a,b] (w którym jest ciągła) tę samą wartość, to między punktami \displaystyle a i \displaystyle b da się znaleźć punkt \displaystyle \xi taki, że styczna do wykresu funkcji \displaystyle f w punkcie \displaystyle (\xi, f(\xi)) jest pozioma, tj. równoległa do osi rzędnych.

Twierdzenie Rolle'a wymaga założenia o ciągłości funkcji w przedziale domkniętym \displaystyle [a,b] i różniczkowalności we wszystkich punktach przedziału \displaystyle (a,b) .

wykres

Przykład 9.26.

Funkcja

\displaystyle f(x)=\left \{\begin{align*} & 0, & \text{ dla } & x=0 \\ & \mathrm{ctg}\,(x), & \text{ dla } & 0 < x < \frac{\pi}{2}, \end{align*}. \right.

jest określona na przedziale domkniętym \displaystyle [0, \frac{\pi}{2}] i jest różniczkowalna wewnątrz tego przedziału, gdyż

\displaystyle \forall x\in(0, \pi)\ \exists f'(x)=-1-\mathrm{ctg}\,^2 x \leq -1 < 0.

Stąd w żadnym punkcie przedziału \displaystyle (0, \frac{\pi}{2}) pochodna \displaystyle f' nie zeruje się, mimo że na końcach tego przedziału funkcja przyjmuje takie same wartości: \displaystyle f(0)=f(\frac{\pi}{2})=0 . Twierdzenie Rolle'a nie zachodzi w tym przypadku, funkcja \displaystyle f nie jest bowiem ciągła w punkcie \displaystyle x=0 .

Przykład 9.27.

Funkcja \displaystyle f(x)=|x| jest ciągła w przedziale \displaystyle [-1,1] i na jego końcach osiąga równe wartości. Jest także różniczkowalna we wnętrzu tego przedziału z wyjątkiem tylko jednego punktu \displaystyle x=0 , w którym nie istnieje pochodna \displaystyle f' . Twierdzenia Rolle'a również w tym przypadku nie stosuje się, gdyż - jak pamiętamy - dla \displaystyle x\neq 0 mamy

\displaystyle f'(x)=\mathrm{sgn}\,(x)=\left \{\begin{align*} 1 & , & \text{ dla } & x>0 \\ -1 & , & \text{ dla } & x < 0. \end{align*}, \right.

a więc nie ma w zbiorze \displaystyle (-1, 0)\cup (0, 1) takiego punktu, w którym zerowałaby się pochodna \displaystyle f' .

W szczególności nie istnieje styczna do wykresu funkcji \displaystyle x\mapsto |x| w punkcie \displaystyle (0,0) .

Dziedzina \displaystyle \mathrm{dom}\, f' pochodnej \displaystyle f' jest zawsze podzbiorem dziedziny \displaystyle \mathrm{dom}\, f funkcji \displaystyle f . Z twierdzenia 9.24. wynika, że jeśli funkcja osiąga ekstremum w punkcie \displaystyle a\in \mathrm{dom}\, f' , to \displaystyle f'(a)=0 . Jednak funkcja \displaystyle f może osiągać również ekstrema w tych punktach, w których nie istnieje pochodna, tzn. w punktach zbioru \displaystyle \mathrm{dom}\, f\setminus \mathrm{dom}\, f' .

Definicja 9.28.

Niech \displaystyle f:\mathbb{R} \mapsto \mathbb{R} . Mówimy, że punkt \displaystyle a\in \mathrm{dom}\, f jest punktem krytycznym funkcji \displaystyle f , jeśli funkcja \displaystyle f nie jest różniczkowalna w punkcie \displaystyle a albo jest w tym punkcie różniczkowalna i pochodna \displaystyle f'(a)=0 . Zbiór punktów

\displaystyle \{a\in \mathrm{dom}\, f: a\notin \mathrm{dom}\, f'\}\cup \{a\in \mathrm{dom}\, f': f'(a)=0\}

nazywamy zbiorem punktów krytycznych funkcji \displaystyle f .

Wiemy (zob. przykład 9.4.), że funkcja \displaystyle f może nie być różniczkowalna w kilku punktach, a nawet w żadnym punkcie swojej dziedziny, mimo że jest ciągła. Badając przebieg zmienności funkcji, nie możemy więc zawężać poszukiwania punktów ekstremalnych wyłącznie do tych punktów, w których funkcja jest różniczkowalna.

Uwaga 9.29.

Jeśli funkcja \displaystyle f osiąga ekstremum w pewnym punkcie, to punkt ten jest jej punktem krytycznym.

Dowód 9.29.

Funkcja \displaystyle f może osiągać ekstremum w punkcie, który należy do dziedziny pochodnej \displaystyle \mathrm{dom}\, f' albo do różnicy dziedziny funkcji i dziedziny jej pochodnej \displaystyle \mathrm{dom}\, f\setminus \mathrm{dom}\, f' . W przypadku, gdy \displaystyle a\in\mathrm{dom}\, f' , na mocy twierdzenia 9.24.> mamy

\displaystyle f'(a)=0 , punkt \displaystyle a jest więc krytyczny. Z kolei, jeśli \displaystyle a\in\mathrm{dom}\, f\setminus \mathrm{dom}\, f' , to punkt \displaystyle a jest krytyczny, z definicji 9.28.

Zauważmy, że powyższa uwaga doprecyzowywuje warunek konieczny istnienia ekstremum zawarty w twierdzeniu 9.24. w przypadku, gdy funkcja \displaystyle f nie jest różniczkowalna w punkcie, w którym osiąga ekstremum. Co więcej, funkcja \displaystyle f może osiągać ekstremum w punkcie, w którym nie jest nawet ciągła (zob. przykład poniżej). Punkt taki - na mocy uwagi uwagi 9.2.- należy do zbioru \displaystyle \mathrm{dom}\, f\setminus \mathrm{dom}\, f' , jest więc krytyczny.

wykresy

Przykład 9.30.

a) Funkcja \displaystyle f(x)=|x| określona jest w zbiorze \displaystyle \mathrm{dom}\, f= \mathbb{R} , a różniczkowalna w \displaystyle \mathrm{dom}\, f'=\mathbb{R}\setminus \{0\} . Jedynym punktem krytycznym \displaystyle f jest punkt \displaystyle 0\in \mathrm{dom}\, f\setminus \mathrm{dom}\, f' , w którym \displaystyle f osiąga minimum.

b) Funkcja

\displaystyle \tilde{f}(x)=\{\begin{align*} 1, \text{ dla } x=0, \\ |x|, \text{ dla } x\neq 0\end{align*} .

różni się od poprzedniej funkcji jedynie wartością w zerze, nie jest w tym punkcie ciągła. Pochodna \displaystyle \tilde{f}'(x)=\mathrm{sgn}\, x nie zeruje się w żadnym punkcie swojej dziedziny \displaystyle \mathrm{dom}\, \tilde{f}'=(-\infty, 0)\cup (0, \infty) . Jedynym punktem krytycznym funkcji \displaystyle \tilde{f} jest więc zero, w którym funkcja ta osiąga silne maksimum lokalne, gdyż dla \displaystyle 0 < |x| < 1 mamy \displaystyle \tilde{f}(x) < 1=\tilde{f}(0) .

Przykład 9.31.

Funkcja \displaystyle f(x)=x zacieśniona do przedziału domkniętego \displaystyle [-1, \ 2] jest różniczkowalna w przedziale otwartym \displaystyle (-1,\ 2) . W każdym punkcie \displaystyle -1 < x < 2 mamy \displaystyle f'(x)=1\neq 0 . Stąd jedynymi punktami krytycznym są punkty \displaystyle \mathrm{dom}\, f\setminus \mathrm{dom}\, f'=\{-1, \ 2\} , czyli końce przedziału domkniętego. W punkcie \displaystyle x=-1 funkcja \displaystyle f osiąga minimum \displaystyle f(-1)=-1 , a w \displaystyle x=2 maksimum \displaystyle f(2)=2 .

Przykład 9.32.

Funkcja \displaystyle f(x)=\sqrt{1-x^2} określona jest na przedziale domkniętym \displaystyle \mathrm{dom}\, f=[-1, \ 1] , a jej pochodna \displaystyle f'(x) = \frac{-x}{\sqrt{1-x^2}} istnieje w punktach przedziału otwartego \displaystyle \mathrm{dom}\, f'=(-1,1) . Pochodna zeruje się w punkcie \displaystyle x=0 . Stąd zbiór punktów krytycznych funkcji \displaystyle f składa się z trzech punktów: \displaystyle \{-1, \ 0, \ 1\} . Funkcja \displaystyle f osiąga w punkcie \displaystyle 0 maksimum \displaystyle f(0)=1 , a w dwóch pozostałych punktach krytycznych osiąga minima \displaystyle f(-1)=f(1)=0 . Zwróćmy uwagę, że w obu tych punktach pochodna nie istnieje. Co więcej, granice jednostronne pochodnej \displaystyle f' :

\displaystyle \lim_{x\to -1+}f'(x)=\infty \ \ \text{ oraz } \ \ \lim_{x\to 1-}f'(x)=-\infty

są nieskończone.

Przykład 9.33.

Funkcja \displaystyle f(x)=\sqrt{x^2 -1} określona jest dla \displaystyle |x|\geq 1 . Stąd \displaystyle \mathrm{dom}\, f=(-\infty, -1]\cup[1, \infty). Jej pochodna \displaystyle f'(x)=\frac{x}{\sqrt{x^2-1}} określona jest w sumie przedziałów otwartych \displaystyle \mathrm{dom}\, f'=(-\infty, -1)\cup (1, \infty) . Zwróćmy uwagę, że pochodna nie zeruje się w żadnym punkcie swojej dziedziny. Jednak zbiór punktów krytycznych funkcji \displaystyle f zawiera dwa punkty: \displaystyle -1 oraz \displaystyle 1 , w których funkcja \displaystyle f osiąga minima

\displaystyle f(-1)=f(1)=0 .

W punktach zbioru \displaystyle \mathrm{dom}\, f\setminus \mathrm{dom}\, f' funkcja nie musi osiągać ekstremum, co ilustrują kolejne przykłady.

Przykład 9.34.

Każdy punkt przedziału \displaystyle [0,1] jest punktem krytycznym funkcji Dirichleta

\displaystyle f(x)=\left \{\begin{align*} & 1, & \text{ dla } & x\in[0,1]\cap \mathbb{Q} \\ & 0, & \text{ dla } & x\in[0,1]\cap (\mathbb{R}\setminus \mathbb{Q})\end{align*} . \right.

gdyż nie jest ona różniczkowalna (ani nawet ciągła) w żadnym punkcie tego przedziału. Jednak w żadnym punkcie przedziału \displaystyle [0,1] (ani w punkcie wymiernym, ani w niewymiernym) funkcja Dirichleta nie osiąga ekstremum, gdyż w dowolnie małym otoczeniu któregokolwiek punktu znajdziemy punkty wymierne i niewymierne, w których funkcja przyjmuje skrajnie różne wartości: albo jeden, albo zero.

Przykład 9.35.

Funkcja

\displaystyle f(x)= \left \{\begin{align*} & \sqrt{x}, & \text{dla } & x\geq 0 \\ - & \sqrt{-x}, & \text{ dla } & x < 0\end{align*}., \right.

określona jest dla wszystkich liczb rzeczywistych, stąd \displaystyle \mathrm{dom}\, f=(-\infty, \infty) . Jej pochodna

\displaystyle f'(x)=\left\{\begin{align*} & \frac{1}{2\sqrt{x}}, & \text{ dla } & x> 0 \\ & \frac{1}{2\sqrt{-x}}, & \text{ dla } & x < 0\end{align*}\right\} =\frac{1}{2\sqrt{|x|}}, \text{ dla } x\neq 0

nie zeruje się w żadnym punkcie swojej dziedziny \displaystyle \mathrm{dom}\, f'=(-\infty, 0)\cup (0, \infty) . Funkcja \displaystyle f jest nieparzysta, ściśle rosnąca, nie osiąga więc ekstremum w żadnym punkcie swojej dziedziny, również w \displaystyle x=0 , mimo że jest to punkt krytyczny tej funkcji.