Badanie wypukłości funkcji różniczkowalnej można sprowadzić do badania monotoniczności jej pochodnej.
Twierdzenie 12.7
Niech f będzie funkcją różniczkowalną w przedziale (a,b). Funkcja f jest wypukła w przedziale (a,b) wtedy i tylko wtedy, gdy jej pochodna f′ jest rosnąca.
Dowód 12.7.
Jeśli funkcja f jest wypukła w przedziale (α,β), to dla dowolnych liczb a,b∈(α,β), a<b oraz dla dowolnego punktu x∈(a,b) zachodzi nierówność:
0≤(b−x)f(a)+(a−b)f(x)+(x−a)f(b),
którą możemy zapisać w równoważnej postaci:
f(x)−f(a)x−a≤f(b)−f(x)b−x.
Gdy x→a lub x→b, wobec różniczkowalności f, otrzymamy
f′(a)≤f(b)−f(a)b−a
oraz
f(b)−f(a)b−a≤f′(b).
Stąd f′(a)≤f′(b), a więc pochodna f′ jest rosnąca w przedziale (α,β).
Załóżmy teraz z kolei, że pochodna f′ jest funkcją rosnącą. Z twierdzenia Lagrange'a o wartości średniej istnieją punkty ξ∈(a,x) oraz η∈(x,b) takie, że
f(x)−f(a)x−a=f′(ξ)
oraz
f(b)−f(x)b−x=f′(η).
Pamiętamy, że a<ξ<x<η<b. Skoro f′ jest rosnąca w przedziale (α,β), więc f′(ξ)≤f′(η), czyli
f(x)−f(a)x−a≤f(b)−f(x)b−x,
co wobec dowolności wyboru punktów a<x<b z przedziału (α,β) oznacza, że funkcja f jest wypukła.
Pamiętamy, że monotoniczność funkcji różniczkowalnej jest ściśle związana ze znakiem jej pochodnej. Stąd monotoniczność pochodnej jest związana ze znakiem drugiej pochodnej funkcji.
Wniosek 12.8.
Niech f będzie funkcją dwukrotnie
różniczkowalną w przedziale (a,b). Jeśli w dowolnym punkcie x∈(a,b) druga pochodna f″ (odpowiednio: \displaystyle f''(x)\leq 0 ), to funkcja \displaystyle f jest wypukła (odpowiednio: wklęsła) w tym przedziale.
Przykład 12.9.
a) Funkcja wykładnicza \displaystyle x\mapsto a^x jest ściśle wypukła w przedziale \displaystyle (-\infty, \infty) , gdy \displaystyle a\in (0,1)\cup (1, \infty) , ponieważ jej druga pochodna \displaystyle \frac{d^2}{dx^2}a^x=(\ln a)^2 a^x jest dodatnia w każdym punkcie \displaystyle x\in \mathbb{R} . W przypadku, gdy \displaystyle a=1 , funkcja stała \displaystyle f(x)=1^x=1 jest także wypukła, ale nie jest ściśle wypukła.
b) Funkcja logarytmiczna \displaystyle x\mapsto -\ln |x| jest ściśle wypukła w przedziałach \displaystyle (-\infty, 0) oraz \displaystyle (0, \infty) , gdyż jej druga pochodna
\displaystyle \frac{d^2}{dx^2}(-\ln |x|)=\frac{1}{x^2}
jest dodatnia dla \displaystyle x\neq 0 .
c) Jeśli \displaystyle f jest funkcją wypukłą, to również \displaystyle \exp f: x\mapsto e^{f(x)} jest funkcją wypukłą, gdyż jest złożeniem funkcji wypukłej \displaystyle f: x\mapsto f(x) i rosnącej funkcji wypukłej \displaystyle \exp: u\mapsto \exp u .
Z twierdzenia o monotoniczności pochodnej funkcji wypukłej wynika również warunek konieczny istnienia punktu przegięcia funkcji dwukrotnie różniczkowalnej w przedziale \displaystyle (a,b) .
Wniosek 12.10.
Niech \displaystyle f będzie funkcją dwukrotnie różniczkowalną w przedziale \displaystyle (a,b) . Jeśli \displaystyle x_0\in (a,b) jest punktem przegięcia funkcji \displaystyle f , to \displaystyle f''(x_0)=0 .
Zwróćmy uwagę, że zerowanie drugiej pochodnej nie jest warunkiem wystarczającym istnienia punktu przegięcia.
Każda z funkcji \displaystyle f(x)=x^{2n} , gdy \displaystyle n\geq 2 , ma zerową drugą pochodną w punkcie \displaystyle x=0 , jednak punkt ten nie jest dla żadnej z nich punktem przegięcia, gdyż każda z tych funkcji jest ściśle wypukła w przedziale \displaystyle (-\infty, +\infty) .
Badając przebieg zmienności funkcji musimy również pamiętać, aby skontrolować, czy funkcja nie ma punktów przegięcia, w których nie istnieje druga pochodna.
Przykład 12.12.
Funkcja
\displaystyle f(x)=\left\{ \begin{array}{lll} \sqrt{x}, \text{ dla } x\geq 0 \\ -\sqrt{-x}, \text{ dla } x < 0 \end{array} \right.
jest ściśle wypukła w przedziale \displaystyle (-\infty, 0) i ściśle wklęsła w przedziale \displaystyle (0, \infty) . Jest określona w punkcie \displaystyle x=0 , ma więc punkt przegięcia \displaystyle x=0 , który nie jest miejscem zerowym drugiej pochodnej
\displaystyle f''(x)=-\frac{1}{4}\mathrm{sgn}\, x |x|^{-\frac{3}{2}},
która jest różna od zera w dowolnym punkcie swojej dziedziny, tj. gdy \displaystyle x\neq 0 .