Processing math: 100%

Rachunek zdań

strict warning: Only variables should be passed by reference in /usr/share/drupal6/modules/book/book.module on line 559.

Wprowadzenie



Logika zdaniowa jest językiem, który pozwala opisywać zależności pomiędzy zdaniami. Przykładem może być zdanie:


Jeśli n jest liczbą pierwszą to n jest liczbą nieparzystą lub n jest równe 2. W powyższym zdaniu spójniki jeśli [..] to, lub mówią o związkach które zachodzą pomiędzy zdaniami:
  1. n jest liczbą pierwszą,
  2. n jest liczbą nieparzystą,
  3. n jest równe 2.

Oznaczmy powyższe zdania przez p,q,r (w takiej właśnie kolejności). Używając symboli, które zwyczajowo odpowiadają potocznemu rozumieniu spójników jeśli [..] to, lub oraz powyższych oznaczeń, otrzymamy formułę

p(qr).

Jeśli powyższą formułę uznamy za prawdziwą, to może nam ona posłużyć do otrzymania nowych wniosków. Na przykład, jeśli o jakiejś liczbie n będziemy wiedzieć, że jest liczbą pierwszą oraz że nie jest nieparzysta, to klasyczny rachunek zdań pozwoli nam formalnie wywnioskować fakt, że liczba n jest równa 2. Podsumowując, jeśli uznamy za prawdziwe następujące zdania:

  1. p(qr),
  2. p,
  3. ¬q (przez ¬ oznaczamy negację)

to zgodnie z klasycznym rachunkiem zdań powinniśmy uznać za prawdziwe zdanie r, czyli n jest równe 2. Powyższy schemat wnioskowania można również opisać formułą


((p(qr))p(¬q))q.

W powyższej formule symbol odpowiada spójnikowi i (oraz).

Dzięki rachunkowi zdań możemy precyzyjnie opisywać schematy wnioskowania i zdania złożone oraz oceniać ich prawdziwość.