Processing math: 100%

Zbiory mocy continuum

Zbiory mocy continuum



Definicja 3.1

Zbiór nazywamy nieprzeliczalnym, gdy nie jest przeliczalny.

Ćwiczenie 3.2

Zbiory 2N oraz NN nie są przeliczalne.


Definicja 3.3

Mówimy, że zbiór jest mocy continuum, gdy jest równoliczny z R.

Lemat 3.4

Każdy przedział obustronnie otwarty jest mocy continuum.

Dowód

Na początku pokażemy, że istnieje bijekcja pomiędzy przedziałem otwartym liczb rzeczywistych (1,1) a R. Bijekcją taką jest xx1x2. (Jako ćwiczenie spróbuj narysować wykres tej funkcji.) Następnie łatwo zauważyć, że każde dwa przedziały otwarte są równoliczne. (Jako ćwiczenie napisz wzór na funkcję liniową pomiędzy dwoma zadanymi otwartymi przedziałami.)

Lemat 3.5

Jeżeli AR i A zawiera pewien przedział otwarty, to A jest mocy continuum.

Dowód

Prosta konsekwencja Twierdzenia 2.12 Cantora-Bernsteina.

Następne dwa lematy pokazują, że zbiory mocy kontinuum są odporne na dodawanie i ujmowanie zbiorów przeliczalnych. Po każdej takiej operacji moc zbioru jest taka, jak była. Proszę o zapoznanie się z prostymi dowodami tych lematów. Może to być pomocne w rozwiązywaniu zadań.

Lemat 3.6

Jeżeli BA jest przeliczalnym podzbiorem zbioru A mocy continuum, to
AB jest mocy continuum.

Dowód

Załóżmy bez straty ogólności, że BA. Zauważmy, że AB jest nieprzeliczalny. Inaczej przeczyłoby to Twierdzeniu 2.9 o nieprzeliczalności R. W takim razie AB jest nieskończony. Można zatem odnaleźć w nim na mocy Twierdzenia 2.15 (stosując aksjomat wyboru, zapoznaj się z dowodem tego twierdzenie w wykładzie 11, "Zbiory dobrze uporządkowane. Lemat Kuratowskiego Zorna i twierdzenie Zermelo, przykłady", Twierdzenie 4.1) nieskończony zbiór przeliczalny B. Mamy więc BB jest nieskończonym zbiorem przeliczalnym. Istnieje zatem bijekcja f:BBB. Mając ją, możemy określić bijekcję h:AAB następująco:

h(x)={f(x),xBB,x,xBB.

Lemat 3.7

Jeżeli B jest przeliczalnym, a A jest mocy continuum, to AB jest mocy continuum.

Dowód

Opiszmy słowami dowód podobny do poprzedniego. Na początku należy odnaleźć w A zbiór nieskończony przeliczalny B0. Zbiór ten musi być równoliczny z BB0. W takim razie można bijektywnie schować zbiór BB0 w zbiorze B0. Następnie należy zdefiniować bijekcję między AB a A tak, aby na fragmencie z poza B0 była identycznością, a na BB0 była poprzednią bijekcją. Sklejenie takich bijekcji na zbiorach rozłącznych jest bijekcją.

Twierdzenie poniższe będzie mieć dla nas fundamentalne znaczenie. Porównuje ono moc dwóch podstawowych dla nas zbiorów N i R. Do dowodu posłużymy się konstrukcją rozwinięcia dwójkowego przeprowadzonego w Twierdzeniu 3.15 z Wykładu 8 (patrz "Konstrukcje liczbowe, liczby całkowite, wymierne, konstrukcja Cantora liczb rzeczywistych: działania i porządek", Twierdzenie 3.15). Twierdzenie 3.18 tego rozdziału pokazuje bijekcje pomiędzy pewnymi specjalnymi ciągami ze zbioru 2N a przedziałem [0,1). Przed przeczytaniem tego dowodu zapoznaj sie z Twierdzeniami 3.15, 3.17, 3.18 z Wykładu 8 (patrz "Konstrukcje liczbowe, liczby całkowite, wymierne, konstrukcja Cantora liczb rzeczywistych: działania i porządek").

Twierdzenie 3.8

2N jest mocy continuum.

Dowód

Zbiór 2N rozbijmy na dwa rozłączne podzbiory. Zbiór X taki, jak w Twierdzeniu 3.18 wykładu 8 to znaczy X={a2N:kn>kan=0} oraz zbiór X={a2N:kn>kan=1} będący jego uzupełnieniem. Łatwo zauważyć, że X jest przeliczalny, bo można go przedstawić jako przeliczalną sumę zbiorów skończonych. X składa się z ciągów, które od pewnego miejsca są stale równe 1. Zauważmy, że jest jedynie 2k0 takich ciągów, które od k0+1 miejsca są stale równe 1. Zbiór X, jak pokazaliśmy w Twierdzeniu 3.18 w wykładzie 8, jest równoliczny z przedziałem [0,1), a więc przeliczalny. Nasz zbiór 2N=XX jako suma zbioru continuum i przeliczalnego na mocy Lematu 3.7 jest mocy continuum.

Twierdzenie 3.9

N<mP(N)m2NmR.

Rodzi się naturalne pytanie. Czy istnieje taki zbiór, którego moc dałoby się ulokować pomiędzy mocą zbioru liczb naturalnych a mocą continuum. Czyli, czy istnieje A takie, że

N<mA<mR(3.1)

Cantor przypuszczał, że takiego zbioru (mocy) nie ma i że następnym w hierarchii mocy zbiorem po N jest R. Przypuszczenie Cantora nazywa się hipotezą continuum. Hipoteza ta była intensywnie badana przez matematyków. W roku 1939 Kurt Gödel pokazał niesprzeczność tej hipotezy z aksjomatami teorii mnogości. Można zatem przyjąć, że taki zbiór jak w hipotezie kontinuum istnieje i nie doprowadzi to teorii mnogości do sprzeczności, o ile sama nie jest sprzeczna. W roku 1963 Paul Joseph Cohen pokazał niezależność hipotezy continuum od aksjomatów teorii mnogości. Oznacza to, że nie można hipotezy udowodnić na gruncie tej teorii, ale nie można też udowodnić jej zaprzeczenia.

Na koniec podamy jako ćwiczenie inną bardzo elegancką i nieodwołującą się do pojęcia liczb naturalnych definicję nieskończoności.

Definicja 3.10

(definicja nieskończoności Dedekinda) Zbiór X jest nieskończony w sensie Dedekinda, gdy istnieje podzbiór właściwy X0 zbioru X, który jest z nim równoliczny. Zbiór jest skończony, w sensie Dedekinda, jeśli nie jest nieskończony w sensie Dedekinda.

Ćwiczenie 3.11

Pokaż, że zbiór jest nieskończony wtedy i tylko wtedy, gdy jest nieskończony w sensie Dedekinda.