Powstaje naturalne pytanie, czy reszta Rn+1 we wzorze Maclaurina stanowi ciąg zbieżny do zera, jeśli funkcja f jest klasy C∞ w przedziale zawierającym punkt 0? Negatywna odpowiedź na to pytanie zawarta jest w kolejnym przykładzie.
Przykład 10.19.
Funkcja
f(x)={0 dla x≤0exp(−1x) dla x>0
jest różniczkowalna w każdym punkcie x∈R. W szczególności zerują się wszystkie pochodne w punkcie zero, tj.
∀k=0,1,2,3,… :f(k)(0)=0,
(fakt ten wykażemy w kolejnym module), czyli wszystkie współczynniki wielomianu Taylora o środku w zerze są zerowe. Z twierdzenia Taylora mamy równość: f(h)=Tn0(h)+Rn+1=0+Rn+1. Zwróćmy uwagę, że dla dowolnej liczby h>0 funkcja f przyjmuje wartość dodatnią, więc reszta Rn+1 nie stanowi ciągu zbieżnego do zera.
Twierdzenie Taylora nie jest optymalnym narzędziem do przybliżania dowolnych funkcji różniczkowalnych za pomocą wielomianów, gdyż - jak pokazaliśmy w powyższym przykładzie - istnieją funkcje klasy C∞ (czyli takie, które mają ciągłe pochodne dowolnie wysokiego rzędu), których nie da się w rozsądny sposób przybliżyć za pomocą wielomianów Taylora Tnaf.
Prawdziwe jest jednak twierdzenie, które gwarantuje możliwość przybliżania funkcji ciągłych na przedziale domkniętym wielomianami.
Karl Weierstrass (1815-1897)
Twierdzenie 10.20. [twierdzenie Weierstrassa]
Funkcję ciągłą na przedziale domkniętym można przybliżać jednostajnie za pomocą wielomianów, tzn. jeśli f:[a,b]↦R jest funkcją ciągłą, to istnieje ciąg wielomianów wn taki, że
lim
Dowód tego ważnego twierdzenia wykracza poza ramy tego kursu. Można natomiast łatwo podać efektywną konstrukcję ciągu wielomianów, które przybliżają jednostajnie daną funkcję ciągłą na przedziale \displaystyle [0,1] .
Definicja 10.21.
Niech \displaystyle f:[0,1]\mapsto \mathbb{R} będzie funkcją ciągłą. Dla dowolnej liczby całkowitej nieujemnej \displaystyle n=0,1,2,\dots definiujemy wielomian Bernsteina rzędu \displaystyle n funkcji \displaystyle f wzorem
\displaystyle B_n f(t)=\sum_{k=0}^n f \left ( \frac {k} {n} \right) \ {n \choose k}t^{k}(1-t)^{n-k}.
Uwaga 10.22.
Podobieństwo wzoru definiującego wielomian Bernsteina do wzoru dwumianowego Newtona nie jest przypadkowe. Weźmy np. funkcję \displaystyle f(x)=1 , stałą w przedziale \displaystyle [0,1] . Wówczas na mocy wzoru Newtona
\displaystyle B_n f(t)=\sum_{k=0}^n 1 \cdot {n \choose k}t^{k}(1-t)^{n-k}=(t+1-t)^n=1.
Zauważmy, że wielomian Bernsteina rzędu \displaystyle n jest wielomianem stopnia nie wyższego niż \displaystyle n . Można wykazać, że jeśli \displaystyle w jest wielomianem stopnia nie wyższego niż \displaystyle n , to \displaystyle B_n w(t)=w(t) dla dowolnej liczby \displaystyle t . Przypomnijmy, że analogiczną własność mają również wielomiany Taylora (zob. uwaga 10.14.).
Najciekawszą własność ciągu wielomianów Bernsteina podaje
Twierdzenie 10.23. [twierdzenie Bernsteina]
Jeśli \displaystyle f:[0,1]\mapsto\mathbb{R} jest dowolną funkcją ciągłą, to ciąg wielomianów Bernsteina zmierza do \displaystyle f jednostajnie na przedziale \displaystyle [0,1] , to znaczy
\displaystyle \lim_{n\to \infty}\sup\{|f(t)-B_n(t)|, 0\leq t\leq 1\}=0.
Krótki, szczegółowy dowód tego faktu przeprowadzony w oparciu o nierówność Czebyszewa (zob. wykład z rachunku prawdopodobieństwa i statystyki) można znaleźć na przykład w podręczniku P.Billingsleya, Prawdopodobieństwo i miara, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1987, str. 91-92. Zwróćmy uwagę, że twierdzenie Weierstrassa zachodzi nawet dla funkcji klasy \displaystyle C^0 , tj. takich, od których nie wymagamy, aby były różniczkowalne w którymkolwiek punkcie. Przykład takiej funkcji, która jest tylko ciągła i nie jest różniczkowalna w żadnym punkcie, podaliśmy w poprzednim module.