Processing math: 100%

Aksjomat Sumy

Aksjomat Sumy



Aby teoria mnogości mogła się rozwijać, potrzebujemy gwarancji istnienia zbiorów trzy-, cztero- i więcej elementowych. Tę i wiele innych własności gwarantuje aksjomat sumy. Aksjomat ten mówi, że jeśli posiadamy zbiór zbiorów, to można utworzyć nowy zbiór składający się z elementów tych zbiorów. Postać tego aksjomatu jest techniczna, ale w połączeniu z aksjomatem pary pozwala on między innymi stworzyć zbiór równoważny sumie zbiorów z naiwnej teorii mnogości.

Aksjomat sumy. Zakładamy, że następująca formuła, zwana aksjomatem sumy, jest prawdą
xyz(zy)(wwxzw).

Zbiór y, którego istnienie gwarantuje ten aksjomat oznaczamy przez x.

Aksjomat sumy oznacza, że dla dowolnego zbioru istnieje zbiór składający się dokładnie z elementów elementów tego zbioru. Podobnie jak powyżej bardzo proste rozumowanie gwarantuje, że zbiór x jest unikalny dla każdego x. Aksjomat sumy pozwala nam sumować zbiory w sposób nieco inny niż ten, który dawała naiwna teoria mnogości. Wykażemy kilka podstawowych własności dotyczących sum zbiorów.

Fakt 5.1.

Następująca formuła jest prawdą

=.

Dowód

Dla dowolnego zbioru z na mocy definicji mamy z wtedy i tylko wtedy, kiedy wwzw. Ponieważ nic nie należy do zbioru pustego, ten ostatni warunek nigdy nie jest spełniony, co dowodzi, że dla dowolnego z mamy z. Natychmiastowym wnioskiem z tego jest, że =, co należało pokazać.

Kolejny fakt jest nieco bardziej skomplikowany.

Fakt 5.2. Następująca formuła jest prawdą

{}=.

Dowód

Dla dowolnego zbioru z na mocy definicji {} mamy z{} wtedy i tylko wtedy, kiedy ww{}zw. Pierwsza część koniunkcji jest spełniona wtedy i tylko wtedy, kiedy w=, ale wtedy druga część koniunkcji z jest nieprawdą. Wnioskujemy z tego, że każdego z mamy z{} i {}=.

Jeśli jeden zbiór jest podzbiorem drugiego zbioru, to również ich sumy powinny pozostać w takiej samej zależności. Formalnie fakt ten przedstawia się następująco:

Fakt 5.3.

Następująca formuła jest prawdą

xyxyxy.

Dowód

Chcemy pokazać, że dla dowolnego z, jeśli zx, to zy. Ustalmy dowolne z takie, że zx. To implikuje, że istnieje zbiór w spełniający wx i zw. Na mocy założenia mówiącego, że xy wnioskujemy, że wy, a co za tym idzie wwyzw, czyli zy, co należało pokazać.

Kolejną własność podajemy w formie ćwiczenia.

Ćwiczenie 5.1

Wykaż, że dla dowolnego zbioru x mamy x={x}.

Przy pomocy aksjomatu sumy, posiłkując się aksjomatem pary, możemy zdefiniować sumę zbiorów znaną z naiwnej teorii mnogości. Aby zsumować dwa zbiory x i y, tworzymy zbiór {x,y}, a następnie używamy w stosunku do niego aksjomatu sumy.

xydef{x,y}. Suma ta posiada identyczne własności jak suma naiwna.

Fakt 5.4.

Element występuje w sumie dwóch zbiorów wtedy i tylko wtedy, kiedy występuje w którymś z nich. Formalnie, następująca formuła jest prawdą

xyzzxy(zxzy).

Dowód

Ustalmy dowolne x,y i z. Dla dowodu implikacji w prawą stronę załóżmy, że zxy, to znaczy, że z{x,y}, czyli, że istnieje element {x,y} taki, że z do niego należy. Tym elementem może być x lub y, więc zxzy -- pokazaliśmy implikację w prawą stronę. Dla dowodu implikacji w drugą stronę zakładamy, że zxzy. Wtedy niewątpliwie istnieje element {x,y} zawierający w sobie z i z{x,y}=xy. Dowodzi to implikacji w drugą stronę i równocześnie całego faktu.

Ćwiczenie 5.2

Udowodnij następujące własności dotyczące sumy zbiorów. Dla dowolnych zbiorów x, y:

1. xy=yx,
2. xxy,
3. yxy,
4. xx=x,
5. x=x.

Aksjomat sumy gwarantuje istnienie zbiorów więcej niż dwuelementowych w modelu. Skończone zbiory składające się z pewnej liczby elementów będziemy oznaczać, podobnie jak zbiory dwuelementowe, używając nawiasów klamrowych. Na przykład czteroelementowy zbiór składający się ze zbiorów x,y,z,w będzie oznaczany przez {x,y,z,w}. Na podstawie aksjomatu zbioru pustego i aksjomatu pary możemy skonstruować zbiór {{,{}},{{{}},{{{}}}}} i otrzymać
{{,{}},{{{}},{{{}}}}}={,{},{{}},{{{}}}}

zbiór czteroelementowy. Rzeczą, której aksjomat sumy nie gwarantuje, jest istnienie zbiorów nieskończonych.

Ćwiczenie 5.3.

Skonstruuj model dla trzech pierwszych aksjomatów posiadający wyłącznie zbiory skończone.