Processing math: 100%

Zbiory dobrze uporządkowane

Zbiory dobrze uporządkowane


Definicja dobrego porządku nie zależy od aksjomatu wyboru. W aksjomatyce ZF istnieje wiele zbiorów dobrze uporządkowanych. Jednak w obecności aksjomatu wyboru zbiory dobrze uporządkowane nabierają zupełnie nowego znaczenia.

Definicja 2.1.

Częściowy porządek (A,) jest dobrym porządkiem, jeśli

  • jest porządkiem liniowym,
  • każdy niepusty podzbiór A zawiera element najmniejszy względem .

Mówimy wtedy, że zbiór A jest dobrze uporządkowany przez .

Istnienie zbiorów dobrze uporządkowanych nie jest nowością. Zdefiniowany w wykładzie 7 "Konstrukcja von Neumanna liczb naturalnych, twierdzenie o indukcji, zasady minimum, maksimum, definiowanie przez indukcje" zbiór liczb naturalnych jest dobrze uporządkowany na mocy dowiedzionych tam twierdzeń. Łatwo zauważyć, że również każda liczba naturalna n wraz z relacją inkluzji jest zbiorem dobrze uporządkowanym. Ogólnie, następujący fakt jest prawdziwy

Fakt 2.2.

Dla dowolnego dobrego porządku (A,) i dla dowolnego zbioru BA zbiór ten jest dobrze uporządkowany przez relację B×B.

Dowód

Relacja B×B to relacja zawężona do elementów zbioru B. Mamy dla każdego a,bB

aba(B×B)b.

Oczywistym wnioskiem jest, że zbiór B jest uporządkowany liniowo przez B×B. Pozostaje wykazać, że każdy podzbiór zbioru B ma element najmniejszy. Ustalmy dowolne CB, ponieważ BA zbiór C jest również podzbiorem A i z definicji zbioru dobrze uporządkowanego wynika, że C posiada element najmniejszy względem . Ponieważ CB, to ten sam element jest elementem najmniejszym w C względem B×B, co kończy dowód faktu.

Dokładnej analizie własności zbiorów dobrze uporządkowanych jest poświęcony wykład 12 "Twierdzenie o indukcji. Liczby porządkowe. Zbiory liczb porządkowych. Twierdzenie o definiowaniu przez indukcje pozaskończoną". W dalszej części wykładu ograniczamy się do własności tych porządków bezpośrednio powiązanych z aksjomatem wyboru.